Co Pismo Święte mówi oTrójcy Świętej
Prenumeruj nowe posty

Omawiane wersety
Najchętniej czytane:

Kim są antytrynitarianie?

Blog www.antytrynitarianie.pl jest prywatną inicjatywą osób pragnących zaprezentować argumenty, które przekonały ich do wiary w jednoosobowego Boga Biblii Jahwe i pozwoliły odrzucić dogmat mówiący o tym, że Bóg jest Trójcą.

Naszej strony nie należy utożsamiać z żadnym ugrupowaniem religijnym lub kościołem.  Uważamy, że przynależność, do takiej czy innej grupy antytrynitarnej, to czyjś osobisty wybór. Nie dopytujemy się nikogo w jakiej jest religii, gdyż ważne są dla nas argumenty, a nie ludzkie autorytety.

Nie jesteśmy związani również z żadną organizacją polityczną.

Na blogu przedstawiamy i komentujemy wersety, które nas przekonują do wiary w jednego Boga oraz jego Syna Pana Jezusa Chrystusa, oraz te które rzekomo mają wiarę w Trójcę popierać.

Jeżeli masz inne zdanie na temat istoty Boga, szanujemy to. Oczywiście chętnie poznamy Twoje zdanie i ewentualnie włączymy je do dyskusji. Nie chcemy przy tym obrażać czyichś poglądów i wierzeń, ani urażać Twoich uczuć religijnych.  Uważamy, że każdy może wierzyć w  to co podpowiada mu jego serce oraz rozum oraz w to co jest zgodne z tym czego naucza Pismo Święte.

Mamy nadzieję, że pomoże ta strona szczerym poszukiwaczom prawdy w znalezieniu odpowiedzi na pytanie – Kim jest Bóg, o którym jest mowa w Piśmie Świętym.

 

Gdy zaczynaliśmy pisać tego bloga w Internecie, takiego miejsca o takim zakresie komentarzy biblijnych nie było.  Chcieliśmy  aby w jednym miejscu znalazły się biblijne argumenty antytrynitarzy, oraz ponad sto konkretnych wersetów lub fragmentów biblijnych mających związek z nauką o Trójcy Świętej. Mamy nadzieję, że dzięki temu zachęcimy czytelników do poznawania Biblii i rozmyślania nad dobrą nowiną tam zawartą, wykazując przy tym, iż dogmat o Trójcy Świętej „zaciemnia a nawet wypacza ewangelię głoszoną przez Pana Jezusa i pierwszych jego uczniów!

Nie mamy żadnego „dofinansowania czy zwrotów kosztów” od żadnej instytucji, zboru czy kościołu.  Nigdy też nie byliśmy ani nie jesteśmy na jakimś „etacie religijnym”. Nigdy też nie prosiliśmy o wsparcie w finansowaniu strony od internetowych czytelników. Nie wspomagamy się też reklamami bo uważamy, że nie pasowałoby to do powagi omawianego tu Słowa Bożego. To co publikujemy jest tylko drobnym fragmentem tego co chcemy przekazać innym w ramach ewangelii pochodzącej z Biblii.

Pan Jezus jest naszym osobistym zbawicielem w tym sensie, że był gotów złożyć życie w ofierze za zbawienie każdego z nas!  Bóg nie jest dla nas niepoznawalną, tajemniczą, filozoficzną Istotą-Trójcą ale wręcz przeciwnie przypomina kochającego Ojca, który zaprasza, aby Go poznawać (Jana 17:3).

Wersety biblijne cytowane są  różnych dostępnych polskich przekładów. Pogrubienia oraz kursywa są nasze i mają za zadanie zwrócić uwagę na kluczowe słowa. Cytowane fragmenty innych publikacji pochodzą głównie z naszej biblioteczki.

 

Życzymy miłej lektury. Jeżeli chcesz zdać pytanie lub w innej sprawie skontaktować się z nami napisz na adres e-mail: info@antytrynitarianie.pl lub skorzystaj z formularza poniżej:

 

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Jeżeli możesz, to udostępnij link do naszej strony na Facebooku lub Twitterze

  18 komentarze: Kim jesteśmy

  • Dobra strona tylko musimy sprawdzac jak Berejczycy

   • Syn to ludzka manifestacja Boga, Duch który znajdował się w Synu jest tym samym Duchem Boga Ojca czyli Duchem Świętym. Ciało, które posiadał Syn umarło i już nie istnieje. Bóg jest Duchem i tylko Jednym Duchem. Słowo Boże to personifikacja Bożej mocy Hebrajczyków 4:12.

    • O tzw. „teofani” piszemy we wpisie Teofania a Trójca Święta.
     Z Pisma wynika, że każdy ma swojego ducha, w tym również Jezus. Gdyby tak było jak napisałaś, to czy przed chrztem Jezus miał tego Ducha, który podczas chrztu na niego zstąpił? W jakim celu zstąpił Duch na niego jak go miał? Poza tym Jezus oddał swoje życie w ofierze. Nie byłoby to możliwe, gdyby miał tego samego Ducha bo by musiał Duch Boga umrzeć. Antytrynitarze nie wierzą w tzw. „Duszę nieśmiertelną” więc powrót do życia jest możliwy tylko poprzez zmartwychwstanie.

     • 1) Duch nie umiera, w kategoriach zaprzestania istnienia.

      2) Jezus Chrystus miał tylko i wyłącznie Ducha Bożego (Kolosan 2:9), poza tym Biblia mówi, że Bóg objawił się w ciele (1 Tymoteusza 3:16) i w pierwszej kolejności wszyscy wiemy, że Bóg jest Duchem.

      Dlaczego Duch Święty zstąpił na Jezusa? Głownie z tego powodu:
      Jana 1:32 Jan świadczył też, mówiąc: Widziałem Ducha, zstępującego z nieba jakby gołębica; i spoczął na nim.
      33 I ja go nie znałem; lecz Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, rzekł do mnie: Ujrzysz tego, na którego Duch zstępuje i na nim spocznie, Ten chrzci Duchem Świętym.
      34 A ja widziałem to i złożyłem świadectwo, że ten jest Synem Bożym.

      Gdyby nadal pan/pani nie rozumiał/a to był to znak dla Jana. Jest to również znak dla nas, że przy chrzcie powinniśmy otrzymać Ducha Świętego. I nie chodzi o to, że Jezus musiał otrzymać Ducha, tylko o to, że Chrystus był również przykładem do naśladowania i tego jak mamy żyć. I tak jak Duch Święty zstąpił na Jezusa po chrzcie, tak powinno się również stać w naszym przypadku (jeśli prawdziwie wierzymy i żałujemy za grzechy oraz zostaniemy PRAWIDŁOWO ochrzczeni.

      • Proszę komentarze wpisywać w konkretnym temacie. Pani wpis na stronie „Kim są antytrynitarianie” nie jest w temacie (zarówno pierwszy jak i drugi), gdyż taki temat (chrztu i zesłania Ducha) nie został tu poruszony.
       Poza tym nie bardzo rozumiem jakiego problemu komentarz dotyczy. Chętnie podejmiemy dyskusję, ale po wybraniu właściwego wpisu.

      • Czemu wszystkie dogmaty są takie pokręcone? Czy nie można tak po prostu czytać Biblii, bez wymyślania tych dziwacznych dogmatów? Przecież Biblia jest prosta. Sam Jezus wszystko tłumaczył „łopatologicznie”. Czemu więc ludzie wymyślają te dziwactwa? Jak czytam te wynalazki – nie ważne, czy katolickie, protestanckie, czy prawosławne – to mi się nie dobrze robi. Wasze dogmaty wyglądają mniej więcej tak: „A ma w sobie B, żeby C widziało, że D nie ma A, ale ma B, które jest A, tylko razem E, bo nie ma C dla B bez D”. A może po prostu „A jest A, B jest B i C jest C”? Właśnie to składania mnie do antytrynitaryzmu: jest prosty, logiczny, spójny. Mam wrażenie, że katolicy w średniowieczu powymyślali jakieś dogmaty niewiele myśląc ze względów politycznych i teraz muszą wymyślać różne fikołki, żeby je jakoś poprzeć, bo głupio im przyznać się do błędu, bo co by powiedzieli ludzie?

       • Też jesteśmy zdania, że to ludzie komplikują wierzenia. Myślę że proste prawdy była za proste. Filozofia grecka zaczęła mieć coraz większy wpływ i stwierdzono, że proste lepiej wygląda jak jest krzywe.
        Najgorsze jest w tym wszystkim to, że dziś jest podobnie, i trzeba tłumaczyć, że A to nie B a C to nie D.

  • Witam

   Ciekawa strona, broniąca Boga JHWH. Interesujący materiał.
   Życzę dalszego rozwoju i duchowego światła w obronie Boga o Pięknym Imieniu.

   Pozdrawiam

  • Bardzo dobra strona, zgadzam się z poglądami i uważam że odkrywacie prawdę biblii.
   Pora odstąpić od odstępstw jakie szerzą się od wieków w kościołach, przede wszystkim katolickich i protestanckich a te drugie uważają się że mają poznanie Boga, a od wieków trwają w bałwochwalstwie.

   Zachęcam każdego wierzącego by studiował tę stronę razem z Biblią i służył Bogu w Duchu i w prawdzie.

  • Sorry! Poprawiam ostatni cytat do poprzedniego mojego komentarza jest
   (1 List do Tymoteusza 4:1-2, Biblia Warszawska)

   • Waldemarze, proszę odczytaj werset trzeci ze swego cytatu (czyli 1Tymoteusza4,3) : wśród nauk demonicznych, które miały wkraść się do chrześcijaństwa ap.Paweł wymienia „Zabranianie zawierania małżeństw”! Czy znasz jakieś antytrynitarne wspólnoty, nauczające czegoś takiego? Bo ja znam co najmniej kilka trynitarnych kościołów wymagających celibatu!!! Kto więc uczy tych odstępczych nauk, przed którymi ostrzegali apostołowie? Zarzucasz antytrynitarzom, że gdyby byli większością to …narzucali by siłą swe przekonania a nawet „eliminowali – Pana Jezusa???” (mordowali???) by myślących, wierzących inaczej! Cóż najwyraźniej bardzo słabo znasz historię i „mierzysz wszystkich trynitarnymi wzorcami”. Antytrynitarze nie narzucają nikomu swych wierzeń – nawet dzieci wychowane w ich rodzinach decydują o tym czy się ochrzcić jako świadome a nie niemowlęta. Poczytaj coś o arianach – ich „drewnianych mieczach” a gdy będziesz w jakimś niemieckim obozie koncentracyjnym z czasów drugiej wojny światowej to spytaj o kategorie więźniów z „fioletowym trójkątem”. Byli to jedni z pierwszych osadzonych w obozach : antytrynitarze ( Badacze Pisma Świętego, Świadkowie Jehowy) nie chcieli na rozkaz Hitlera brać broni i zabijać w większości trynitarzy np. polskich katolików!!! Natomiast co do większości to historia i teraźniejszość pokazuje, że można być mniejszością i chcieć narzucić innym swój światopogląd czy religię. Poczytaj o trynitarzach działających w IRA czy też obejrzyj wiadomości o islamskich terrorystach w Europie – nie byli i nie są większością a co robią? To nie kwestia większości a wychowania i chęci prawdziwego naśladowania Pana Jezusa, ma wpływ na to jak traktujesz innego człowieka z innym światopoglądem czy religią. Sprawdź to a przekonasz się jak bezzasadne są Twe insynuacje do antytrynitarzy. Odpowiedź sobie również na pytanie kto w stosunku do Twych twierdzeń powinien się bardziej wstydzić swej historii i zachowań : trynitarze czy antytrynitarze? Podsumowując proszę Cię : więcej wiedzy mniej uprzedzeń!

  • Tak myślę,że choćby przed wami stanął sam Pan i Nauczyciel, Jezus Chrystus, to nie miałby żadnych argumentów przed wami na swoją obronę, że jest Bogiem. Podobnie jak ówcześni uczeni w Piśmie, którzy mieli wątpliwości, czy On jest ‚”tylko”‚ czy ‚”aż” Mesjaszem…” I wiele innych bluźnierstw wypowiadali przeciwko niemu. (66) A gdy nastał dzień, zeszła się starszyzna ludu: arcykapłani i uczeni w Piśmie, i zaprowadzili go do swej Rady Najwyższej, (67) mówiąc: Jeżeli jesteś Chrystusem, powiedz nam. On zaś rzekł do nich: Choćbym wam powiedział, nie uwierzycie, (68) a choćbym pytał, nie odpowiecie…” Łk 22,65-67. Co więcej, mając dodatkowo władzę, staralibyście się Go wyeliminować, bo nie pasowałby do waszego profilu, czyli równy Bogu( J5,18). Ponadto, nawet Jan Chrzciciel głosząc o Nim (Przygotujcie drogę Jehowy, Prostymi czyńcie jego szlaki..Łk3,4) PNŚ, nie otrzymał od Jezusa bezpośredniej i otwartej odpowiedzi, na wydawałoby się proste pytanie, kiedy miał wątpliwości:- (3) Czy Ty jesteś tym, który ma przyjść, czy też mamy oczekiwać innego? (4) A Jezus im odpowiedział: Idźcie i oznajmijcie Janowi, co słyszycie i widzicie: (5) Ślepi odzyskują wzrok i chromi chodzą, trędowaci zostają oczyszczeni i głusi słyszą, umarli są wskrzeszani, a ubogim zwiastowana jest ewangelia; (6) a błogosławiony jest ten, kto się mną nie zgorszy”Mt 11,3-5.Oczywiście, Pan Jezus, mógłby powiedzieć Janowi Chrzcicielowi:- Tak, jestem Mesjaszem! Tak, nawet więcej ,Bogiem! – , ale z jakiś powodów tego nie zrobił. Dlaczego? Każdy może powiedzieć, że jest Mesjaszem, Bogiem, ale nie każdy może dokonywać to co może Mesjasz, co może Bóg! „..Ale chociaż dokonał wobec nich tylu znaków, nie uwierzyli w niego, (38) tak iż spełniło się słowo Proroka Izajasza, które on wyrzekł: „Jehowo, kto uwierzył w to, cośmy usłyszeli? i komu zostało objawione ramię Jehowy?” J 12,37,PNŚ. Czy Jezus Chrystus jest Bogiem, czy przez duże B, czy przez małe b ? J1,1 w jednych tłumaczeniach pisze przez B innych przez b. Por. BB, BT, BG, B w przekł NŚ). Czy należy mu się cześć lub szacunek jak Bogu Ojcu? Może większy szacunek, może mniejszy, a może na równi? A może jest uzurpatorem, żeby WSZYSCY czcili Go jak Ojca? J 5,23 !!! Tajemnica?(1) Chcę bowiem, abyście wiedzieli, jak wielki bój toczę za was i za tych, którzy są w Laodycei, i za tych wszystkich, którzy osobiście mnie nie poznali, (2) aby pocieszone były ich serca, a oni połączeni w miłości zdążali do wszelkiego bogactwa pełnego zrozumienia, do poznania tajemnicy Bożej, to jest Chrystusa, (3) w którym są ukryte wszystkie skarby mądrości i poznania.(List do Kolosan 2:1-3, Biblia Warszawska)… (16) Bo bezsprzecznie wielka jest tajemnica pobożności: Ten, który objawił się w ciele, został usprawiedliwiony w duchu, ukazał się aniołom, był zwiastowany między poganami, uwierzono w niego na świecie, wzięty został w górę do chwały (1 List do Tymoteusza 3:15, Biblia Warszawska)…. A Duch wyraźnie mówi, że w późniejszych czasach odstąpią niektórzy od wiary i przystaną do duchów zwodniczych i będą słuchać nauk szatańskich, (2) uwiedzeni obłudą kłamców, naznaczonych w sumieniu piętnem występku,(1 List do Tymoteusza 3:15-4:2, Biblia Warszawska). Waldemar z Rybnika

   • Kwestia o której Pan napisał na początku wywodu dotyczyła nie tego czy Jezus jest Bogiem ale czy jest Mesjaszem. Proponuje wnikliwie przyjrzeć się temu słowu i zbadać co ono (Mesjasz) oznacza – zapraszam do artykułu Czy Mesjasz miał być Bogiem? Podobnie Jan Chrzciciel nie uważał, że spotkał Boga tylko Mesjasza.

    Zacytował Pan werset z 1 Tymoteusza „A Duch wyraźnie mówi, że w późniejszych czasach odstąpią niektórzy od wiary i przystaną do duchów zwodniczych i będą słuchać nauk szatańskich”, więc warto zastanowić się kto odstąpił od prawdziwego chrystianizmu i wprowadził pogańskie nauki takie jak Trójca, kult Marii, piekło ogniste, kult obrazów. Zapraszamy do zapoznania się z wpisem „Po czym rozpoznać fałszywych proroków?

   • Jeszcze jedno. Po sprawdzeniu co oznacza słowo „Mesjasz”, warto zastanowić się czy Mesjasz może być Bogiem, jeżeli jest nazwany „Sługą Jahwe”, co zapowiadały proroctwa.Czy może być Jezus pośrednikiem przy założeniu, że jest „stroną” czyli Bogiem.
    Co do 1 List do Tymoteusza 4:2 to warto kontekst zbadać gdzie czytamy „Którzy zabraniają zawierania związków małżeńskich, przyjmowania pokarmów, które stworzył Bóg, aby wierzący oraz ci, którzy poznali prawdę, pożywali je z dziękczynieniem.” Mam nadzieję, że w Pana wyznaniu duchowni mogą takie związki zawierać.

   • Myślę że nie wiesz że sam Jezus zaprzecza że jest Bogiem, zajrzyj do biblii – Marka 10:18.

    Końcówka Twojego postu wyraźnie mówi o..Tobie..

  • Bardzo dobra strona. Korzystam z niej całymi garściami!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Zapraszamy na stronę:
  Nowe posty