Co Pismo Święte mówi o Trójcy Świętej
Zapraszamy również na stronę antytrynitarianie.pl

Dlaczego Jezus mówi “mój Bóg”? – Jana 20:17 i Objawienie 3:12

Bóg Jezusa

W temacie nauki o Trójcy warto przeanalizować teksty, w których Jezus nazywa nazywa Ojca swoim Bogiem.

Zwróćmy uwagę na 2 kluczowe wersety biblijne (BT):

Jana 20:17 – “Rzekł do niej Jezus: Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci powiedz im: Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego.”

Objawienie 3:12 – “Zwycięzcę uczynię filarem w świątyni Boga mojego i już nie wyjdzie na zewnątrz. I na nim imię Boga mojego napiszę i imię miasta Boga mojego, Nowego Jeruzalem, co z nieba zstępuje od mego Boga, i moje nowe imię.”

W poniższym komentarzu  skoncentrujemy się  na fakcie, że Pan Jezus w stosunku do swego niebiańskiego Ojca używa takich zwrotów jak: „ mój Bóg”, „ Boże mój”, „ Boga mego.

Czy nie zastanawia cię, to, że w Jana Jezus robi takie porównanie “Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego.?

Wynika z niego, że Bóg jest tak samo Ojcem i Bogiem Jezusa jak Ojcem i Bogiem naśladowców Jezusa.

Nie chodziło przy tym o to, że Jezus przebywał na ziemi,gdyż został on już przywrócony w duchu życiu. Poza tym w Objawieniu, będąc już w niebie Jezus również  używa zwrotu “Boga mojego“!

Głową Jezusa jest Bóg

Jeżeli ktoś mówi o swoim Bogu to uznaje Boga za swoją głowę! Czy z Biblii wynika to, że Jezus ponad sobą ma zwierzchnika? Z 1 Koryntian 11:3 jasno to wynika (BT)

Chciałbym, żebyście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, mężczyzna zaś jest głową kobiety, a głową Chrystusa – Bóg.

List ten pisany był w czasie, kiedy Jezus przebywał już w niebie ,wiec upada trynitarny argument, że chodzi tu o Jezusa człowieka.

To, że Bóg jest ponad Jezusem wynika również z sytuacji przekazania władzy.

W Ewangelii Mateusza 28:18 (BW) czytamy, że Jezusowi została dana władza “Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi.”

Wynika z tego, że tą władzę otrzymał od kogoś kto jest ponad nim! Czy będąc w “Trójcy osób”, nie miałby tej władzy sam z siebie!?

Paweł w liście do Filipian 2:9-11 (BW) zwraca uwagę, że Bóg wywyższył Jezusa! Jak by to było możliwe zakładając równość osób?

“Dlatego też Bóg wielce go wywyższył i obdarzył go imieniem, które jest ponad wszelkie imię.  Aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią. I aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca. „

Co najistotniejsze osoby wierzące w Trójcę Świętą   nie potrafią wskazać ani jednego wersetu odwrotnego. Wersetu, w którym to Bóg Ojciec nazwałby Jezusa  „swoim Bogiem”, czy też swoją głową!

Bóg Najwyższy

Na koniec warto zwrócić uwagę na określenie Bóg Najwyższy. Czy może ktoś być takiemu Bogu równy?

W Rodzaju 14:20 (BT) czytamy:

“Niech będzie błogosławiony Bóg Najwyższy, który w twe ręce wydał twoich wrogów! …” ,

Jezus nie przyszedł jako Bóg Najwyższy,  ale jako Syn Najwyższego o czym wiedziały nawet demony – Łukasza 8:28 (BW) :

“A gdy ujrzał Jezusa, z krzykiem padł przed nim i donośnym głosem zawołał: Cóż ja mam z tobą, Jezusie, Synu Boga Najwyższego ? …“

Jakub w swoim liście napisał, że demony doskonale wiedzą że jest tylko jeden Bóg, czego trynitarze nie chcą uznać.

Jakuba 2:19 “Ty wierzysz, że Bóg jest jeden? Dobrze czynisz; demony również wierzą i drżą.”

Omawiamy w tym komentarzu dwa  kluczowe wersety, w których Syn Boży wyraźnie okazuje poddaństwo nazywając Boga Ojca  „swym  Bogiem”. W Biblii odnajdujemy jednak wiele innych tekstów, które podkreślają i uwypuklają poddaństwo Syna względem Ojca!  Zapraszamy do przeanalizowania ich na studium osobistym Biblii.

Izajasza 42:1-7 , 49:5,6 , Mateusza 12:15-21, Jana 12:49,50 , 13:16 , Mateusza 27:46 , Rzymian 15:6 , 2 Koryntian 1:3 , Efez 1:3,17 , Apokalipsa (Objawienie) 3:2

Czy  przy takich  faktach  płynących z  Pisma Świętego,  można  mówić  „o równości  co do mocy  Boga Ojca  i  Syna Bożego”?

Pokrewne myśli włącznie z polemiką względem tłumaczeń trynitarzy odnośnie subordynacji Pana Jezusa  omawialiśmy w temacie: Jezus podporządkowany Ojcu – 1 Koryntian 15: 24-28 (subordynacja).

Subscribe
Powiadom o

10 komentarzy
Najczęściej głosowano
Od najnowszych Od najstarszych
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
agnessa
16 kwietnia 2024 11:35

Pewien katolik zadał mi pytanie odnosnie 1 listu Jana 5,20. Spytal dlaczego Jezus rozgranicza Ojca swojego od Ojca naszego skoro jako wierzący mamy tego samego Ojca co Jezus.

makinero
5 marca 2022 14:47

Jezus sam potwierdził, że wstępuje do [ich/waszego Boga]. Teraz zadajcie sobie pytanie. Kim był [ich] Bóg. Nie trudno się domyśleć, że skoro Przestrzegali Prawo Mojżeszowe, to wiedzieli doskonale, że [ich] Bogiem był יהוה. Jezus jako jedyny najdoskonalej przestrzegał tego Prawa. Nie przyszedł Jego unieważnić, ale wypełnić. Te prawo obowiązywało do czasu, kiedy Prawo zostało zastąpione Prawem Chrystusowym. STARE Prawo zostało unieważnione w chwili gdy zostało “przybite do Stauros (gr. σταυρός)”. (Kol 2:14) i unieważnił spisany ręcznie dokument, który składał się z… Czytaj więcej »

Ostatnio edytowane 2 lat temu by makinero
AGI
11 lipca 2016 16:02

Co najciekawsze i najistotniejsze osoby wierzące w Trójcę Świętą NIE POTRAFIĄ WSKAZAĆ ANI JEDNEGO WERSETU BIBLIJNEGO , w którym Bóg Ojciec nazwałby Jezusa „ SWYM BOGIEM” , czy też siebie „ SŁUGĄ JEZUSA” !!! PROPONUJĘ HEBRAJCZYKÓW 1 : 1-14 A ZWŁASZCZA 1 : 8-9. lecz do Syna: Tron twój, o Boże, na wieki wieków, Berłem sprawiedliwym berło Królestwa twego. 9. Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość: Dlatego namaścił cię, o Boże, Bóg twój olejkiem wesela jak żadnego z towarzyszy twoich.PAN JEZUS… Czytaj więcej »

Tadeo
9 lipca 2016 10:20

A moze zacznijmy nasze biblijne rozwazania od jednego wersetu z ew.Jana ;…Bog jest Duchem a ci co mu czesc oddaja ,winni mu ja oddawac w Duchu i Prawdzie….Bog to tytul a jesli jest Duchem to tylko Duchem Swietym, a Pan Jezus powiedzial ;…Ja Jestem droga i PRAWDA i zywot wieczny…Ja i Ojciec jedno jestesmy …kto widzi mnie ,widzi Ojca…cialo ktore sobie Duch Sw.zrodzil jest synem bo jakze by inaczej Bog mogl sie pokazac na ziemi ,wszak werset mowi ;…TEN ktory… Czytaj więcej »

Najchętniej czytane:
Wybierz interesujący cię werset
Prenumeruj
Bądź na bieżąco z nowościami
Nowe artykuły