Święto Zmarłych a Biblia
Co Pismo Święte mówi o Święcie Zmarłych?
Czy zastanawiałeś się nad tym, w którym miejscu Pismo Święte naucza o Święcie Zmarłych?
Takiej nauki nie znajdujemy w Pismach Hebrajskich, jak również w nauczaniu Pana Jezusa i apostołów.
Niektóre kościoły rozpaczliwie wskazują na 2 Księgę Machabejską 12:45. Jednakże kanon hebrajski, którym posługiwał się Pan Jezus (zob. Łukasza 24:44) nie obejmował tej oraz innych ksiąg, zwanych wtórnokanonicznymi. Więcej na ten temat znajdziesz we wpisie: Kanon Pisma Świętego.
Skąd zatem wywodzi się to święto? Najkrócej mówiąc z pogaństwa.
W Wikipedii czytamy:
“1 listopada wprowadzono w Rzymie najprawdopodobniej pod wpływem dawnego zwyczaju, występującego u Anglosasów i Franków. Liczne bowiem świadectwa z IX wieku przekazują, że w Anglii i państwie Franków obchodzono 1 listopada uroczystość zwaną sollemnitas sanctissima. W związku z tym uważa się, że Wszystkich Świętych ma genezę przedchrześcijańską. Germanie oraz Celtowie organizowali jesienią uroczystości ku czci zmarłych zwane Samhain.”
Znany nam dzisiaj dzień 1 listopada jako dzień zmarłych, ustalił w roku 731, w kalendarzu papież Grzegorz III . Obowiązek obchodów wprowadził jego następca papież Grzegorz IV w 835 roku . Jasno z tego wynika, że święto to nie pochodzi z czasów apostołów.
Co warte zauważenia, Kościół Katolicki z jednej strony krytykuje Halloween jako pogańskie, a nawet satanistyczne zwyczaje, a z drugiej strony opiera święto zmarłych i zwyczaje praktykowane w tym dniu, na innych pogańskich wierzeniach.
Święto zmarłych a nieśmiertelna dusza
“Święty Zmarłych” w swojej idei zakłada istnienie nieśmiertelnej duszy. Biblia jednak nie uczy nas o życiu pozagrobowym i nieśmiertelnej duszy.
W Biblii, nie ma nawet takiego zwrotu “dusza nieśmiertelna“. Wręcz przeciwnie. O duszy czytamy, że ta może umrzeć!
Eze. 18:4 BG – “Oto dusze wszystkie moje są, jako dusza ojcowska tak i dusza synowska moje są; dusza, która grzeszy, ta umrze.“
Jak. 5:20 BW –„Niech wie, że ten, kto nawróci grzesznika z błędnej drogi jego, wybawi duszę jego od śmierci i zakryje mnóstwo grzechów„
Nawet w proroctwie o Panu Jezusie z Izajasza 53:12 (BW) czytamy, że “ofiarował na śmierć swoją duszę“!
Niektórzy jako argument za duszą nieśmiertelną podają werset z Mateusza 10:28 (Przekład Interlinearny):
“I nie bójcie się zabijających ciało, zaś duszy nie mogących zabić. Bójcie się zaś raczej mogącego i duszę i ciało zgubić w Gehennie”
Jeżeli zatrzymamy się na wytłuszczonym tekście to można wysnuć wniosek, że duszy nie można zabić, więc jest nieśmiertelna. Jednakże czytając dalej, to dowiadujemy się, że Bóg może duszę zgładzić w Gehennie.
Sens jest taki, że ludzie nie mogą na trwałe odebrać nam życia, gdyż Bóg może nam życie przywrócić. Jeżeli jednak Bóg nas zgładzi, to kto nas do życia wówczas przywróci?
Z księgi Rodzaju 3:19 (BT) dowiadujemy się o Adamie, że on również nie miał nieśmiertelnej duszy, gdyż karą za grzech był dla niego powrót do stanu niebytu.
“W pocie więc oblicza twego będziesz musiał zdobywać pożywienie, póki nie wrócisz do ziemi, z której zostałeś wzięty; bo prochem jesteś i w proch się obrócisz! “
Tak więc, Pismo nie naucza o nieśmiertelności duszy co omawiamy szerzej w podlinkowanym wpisie.
Zwyczaje praktykowane w święto zmarłych
Nie ulega wątpliwości, że powinniśmy dbać o miejscu pochówku naszych bliźnich. Nie jest również niczym niewłaściwym pamięć, o tych którzy zmarli.
Czy jednak jest potrzeba aby wszyscy, w tym konkretnym dniu stawili się na cmentarzu?
Pytanie jest zasadne, gdy uświadomimy sobie pogańskie pochodzenie tego święta, oraz fakt, że nikt z uczniów Jezusa go nie obchodził.
Warto sprawdzić, jakie są korzenie zwyczajów związanych z tym dniem. Zobacz jak praktykowali go Celtowie, czy też pogańska część „słowiańszczyzny” (słynne „Dziady”).
Kościół chcąc przyciągnąć pogan tylko nadał im rzekomo “chrześcijański charakter.
Czy jednak w świetle 2Koryntian 6:14-17 powinniśmy uczestniczyć w celebrowaniu takich niebiblijnych świąt?
Czy nie można, w innym dowolnym dniu roku odwiedzić grobów bliskich nam osób?
Pozwoliło by to uniknąć wielu tragedii związanych z wypadkami, czy rozprzestrzenianiem się pandemii.
Można również zastanowić się, czy dobrym zwyczajem, jest palenie przez kilka dni milionów świec, zanieczyszczających powietrze?
Najbardziej jednak niebiblijne jest to, że wiele kościołów z chęci zysku mami wiernych możliwością ulżenia zmarłym przebywającym w “zaświatach”.
Wiele kościołów głosi, że opłacając msze za dusze czyśćcowe możemy pomóc bliskim w dostaniu się do nieba.
Czy rzeczywiście poprzez msze i odpusty możemy ulżyć zmarłym?
Czy umarłym możemy pomagać
Jak powiedzieliśmy wcześniej. Pismo Święte nie naucza o nieśmiertelności duszy. Nie naucza również o czyśćcu i ognistym piekle.
Człowiek po śmierci jest zapisany w pamięci u Boga i nie jest niczego świadomy. Biblia przyrównuje taki stan do snu, z którego “obudzenie” jest możliwe poprzez zmartwychwstanie. W księdze Daniela 12:2 czytamy (BW).
“A wielu z tych, którzy śpią w prochu ziemi, obudzą się, jedni do żywota wiecznego, a drudzy na hańbę i wieczne potępienie”
Taki stan nieświadomości osób zmarłych, potwierdzono w księdze Kaznodziei 9:10 (BW).
“Na co natknie się twoja ręka, abyś to zrobił, to zrób według swojej możności, bo w krainie umarłych, do której idziesz, nie ma ani działania, ani zamysłów, ani poznania, ani mądrości.”
Gdyby rzekoma dusza była świadoma to zapewne wychwalała by Boga. Prorok jednak napisał pod natchnieniem w Izajasza 38:18,19 (BW).
“Nie w krainie umarłych bowiem cię wysławiają, nie chwali ciebie śmierć, nie oczekują twojej wierności ci, którzy zstępują do grobu. Żywy, tylko żywy wysławia ciebie, jak ja dzisiaj, …”
Z tych właśnie powodów nie możemy pomóc po śmierci naszym bliskim. Każdy bowiem sam odpowie za siebie przy zmartwychwstaniu.
Odpusty za grzechy, którymi dawniej handlował Kościół Katolicki stały się jednym z głównych powodów wystąpienia Lutra i zaistnienia całej reformacji.
Czyż sama idea modlitw za pieniądze, które mają skłonić Boga do lżejszego osądu duszy, nie jest wręcz „korupcyjną propozycją”, która w gruncie rzeczy „obraża każdego sprawiedliwego sędziego” nie mówiąc o Bogu?
Warto również zastanowić się do kogo modlą się z reguły ludzie w tych dniach chcąc „ulżyć doli dusz w zaświatach”? Czy jest to zgodne z tym czego uczy Pismo Święte o modlitwach?
Dusza nieśmiertelna czy zmartwychwstanie?
Jeżeli koncepcja duszy nieśmiertelnej jest sprzeczna z Pismem Świętym, to jedyną nadzieją dla człowieka jest nadzieja zmartwychwstania.
Jest oczywiste, że tych dwóch nauk nie da się ze sobą pogodzić. Jaki byłby sens wzbudzać kogoś z martwych, jeżeli ten ktoś przebywa z Bogiem w niebie i nadal żyje?
Mało kto się nad tym jednak zastanawia, gdyż kościół nie naucza jasno o nadziei zmartwychwstania.
Z Biblii jednak jasno wynika, że zmartwychwstanie, a nie dusza nieśmiertelna jest fundamentalną nauką Pisma Świętego.
Powstanie z martwych, to przywrócenie do życia a nie wcielenie się w ciało. Żeby z martwych powstać trzeba nie żyć bez względu na to w jakiej postaci bytujemy.
Wyraz wiary w zmartwychwstanie daje Paweł pisząc w liście 1 do Tesaloniczan 4:13,14 (BW):
“Nie chcemy, bracia, waszego trwania w niewiedzy co do tych, którzy umierają, abyście się nie smucili jak wszyscy ci, którzy nie mają nadziei. Jeśli bowiem wierzymy, że Jezus istotnie umarł i zmartwychwstał, to również tych, którzy umarli w Jezusie, Bóg wyprowadzi wraz z Nim.”
W liście do Koryntian Paweł naucza, że ci co nie wierzą w zmartwychwstanie umarłych nie mają żadnej innej alternatywnej nadziei (1 list do Koryntian 15:16-18 BW).
“Jeśli bowiem umarli nie bywają wzbudzeni, to i Chrystus nie został wzbudzony; A jeśli Chrystus nie został wzbudzony, daremna jest wiara wasza; jesteście jeszcze w swoich grzechach.
Zatem i ci, którzy zasnęli w Chrystusie, poginęli.”
Dlaczego Paweł napisał, że poginęli, jeśli zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego, mieli rzekomo nieśmiertelną duszę? Otóż odrzucając zmartwychwstanie nie mamy innej możliwości powrotu do świata żywych. Mamy jednak nadzieję, zgodnie z tym o czym czytamy w 1 do Koryntian 6:14 (KOW.), “… Bóg, który z martwych wskrzesił Pana, wskrzesi i nas z martwych przez moc swoją.”.
Wnioski
“Dzień Wszystkich Świętych” jak również “Zaduszki” nie są świętami wywodzącymi się z Pisma Świętego.
Oparte są na greckiej filozofii głoszącej istnienie “duszy nieśmiertelnej”, o której Biblia nie naucza. Doktryna ta wypacza naukę Boga, że karą za grzechy jest śmierć.
Już w Edenie Bóg ostrzegł Adama, że spożywając z drzewa poznania dobra i zła umrze. Diabeł jednak zaprzeczył temu i powiedział do niewiasty jak czytamy w 1 Mojżeszowej 3:4, “Na pewno nie umrzecie“.
Kto zatem ma rację? Diabeł czy Bóg? Czy człowiek umiera czy w innej postaci dalej żyje?
Wiara w “nieśmiertelną duszę” powoduje również to, że ludzie nie wierzą w przyszłe zmartwychwstanie. Nie powinno to dziwić, gdyż te dwie nauki są ze sobą sprzeczne.
Wielu uważa naukę mówiącą o zmartwychwstaniu za bajkę. Podobnie niestety było w czasach Pawła głoszącego epikurejskim filozofom.
Dzieje Ap. 17:18 “Niektórzy zaś z filozofów epikurejskich i stoickich ścierali się z nim. Jedni mówili: Cóż to chce powiedzieć ten bajarz? Drudzy zaś: Zdaje się, że jest zwiastunem obcych bogów. Zwiastował im bowiem dobrą nowinę o Jezusie i zmartwychwstaniu”
Na koniec warto jeszcze raz podkreślić, że powinniśmy troszczyć się o groby naszych najbliższych oraz zachowywać o nich pamięć.
Myśląc o bliskich, którzy zapadli w sen śmierci warto uświadomić sobie, że Bóg przysłał Zbawiciela, który ma klucze jak czytamy w NBG Objawienie 1:8: “Krainy Umarłych i śmierci”
Pamiętajmy zatem o słowach Pana Jezusa z Jana 11:25 (BW) skierowanych do Marty i nas wszystkich:
“Rzekł jej Jezus: jam jest zmartwychwstanie i żywot; kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie“.
Ten artykuł jest dostępny również w języku litewskim: Mirusiųjų diena ir Biblija“
Następne kłamstwo K.K.które oczywiście zostało ustalone przez papiestwo. Ludzie bardzo lubią takie święta kościelne i i idą jak cielaki na rzeź. Od 7 lat bardzo dokładnie studiuje Biblie i dziękuje Panu Bogu, że została mi pokazana prawdziwa droga do niego. W tej chwili wszędzie gdzie tylko mogę ewangelizuje i staram się ludziom pokazać i wyjaśnić PRAWDĘ. Przykre jest że jeszcze ani jeden katolik nie zrozumiał w czym tkwi dostając wersety biblijne mówiące o kłamstwie i fałszu K.K- czyli : bóstwo… Czytaj więcej »
Kościół naucza, że “dusze cierpią w czyśćcu”: “W Kościele Katolickim wierzymy, że istnieje taki stan człowieka po śmierci, który nazywamy czyśćcem. Doświadczają go dusze, które nie są gotowe na spotkanie z Bogiem twarzą w twarz. Wiedzą, że będą w niebie, jednak ciążą na nich kary za grzechy popełnione na ziemi. Cierpią przez to, a Biblia mówi nawet o “ogniu oczyszczającym”. “Co dzieje się z tymi w czyśćcu? Im potrzebna jest nasza pomoc. Istnieje w Kościele piękna tradycja, która bardzo pomaga… Czytaj więcej »
Człowiek po śmierci jest zapisany w pamięci u Boga i nie jest niczego świadomy. Czyli Bóg to inaczej Twardy Dysk ???
Artykuł, przy okazji tłumaczy dlaczego antytrynitarze nie celebrują tych “listopadowych świąt związanych ze zmarłymi”. W tym też kontekście rozumiem dlaczego znalazł się na blogu antytrynitarzy, chociaż przecież bezpośrednio nie ma związku z polemiką trynitaryzmu i antytrynitarzy. Mam nadzieję, że argumenty zawarte w artykule pomogą czytelnikom zrozumienie postawy antytrynitarzy w tym temacie.