Co Pismo Święte mówi oTrójcy Świętej
Prenumeruj nowe posty

Omawiane wersety
Najchętniej czytane:

Jedność Boga i Jezusa

Te słowa Pana Jezusa z Jana 10:30, są bardzo często cytowane jako dowód na istnienie Trójcy Świętej.  Czy jest to słuszne i ma podstawy biblijne?

 1.  Sam fakt wymienienia nawet trzech „ składników wchodzących w definicje  Trójcy” , nie dowodzi „ równości i współodwieczności”  i dlatego nie może być argumentem świadczącym o istnieniu Trójcy. ( zauważmy, że w powyższym wersecie dostrzegamy tylko dwie osoby : Boga Ojca i Jezusa. Zakładając istnienie Trójcy Pan Jezus powinien powiedzieć Ja, Ojciec i Duch Święty jedno jesteśmy!)
 2. O jakiej „jedności „ mówił Pan Jezus ? Znaczenie wypowiedzi staje się zupełnie jasne, gdy przeczytamy  ją wraz z kontekstem. Zwróćmy uwagę na  wypowiedzi z Jana 17:20-22.

 

„Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy.”

Podobnie brzmią te wersety w BW:

„A nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie.  Aby wszyscy byli jedno, jak Ty, Ojcze, we mnie, a Ja w tobie, aby i oni w nas jedno byli, aby świat uwierzył, że Ty mnie posłałeś. A Ja dałem im chwałę, którą mi dałeś, aby byli jedno, jak my jedno jesteśmy.”

 

Jak widać Jan nie daleko dalej  bo w 12 rozdziale wyjaśnia kwestię jedności jednoznacznie i definitywnie. Chrześcijanie mają stanowić jedno TAK JAK JEZUS I OJCIEC. Nie ma tu mowy zatem o jedności takiej o jakiej mówią zwolennicy Trójcy Świętej. Gdyby tak było Wszyscy chrześcijanie musieliby wchodzić w skład BOGA. Gdybyśmy przyjęli trynitarną koncepcje, to każdy z chrześcijan „wchodziłby w jedność bytu Trójcy Świętej … i nawet Trójca by tego nie pomieściła bo powstałby „wielomiliardowy Bóg”. Chyba nie ma najmniejszej wątpliwości , że chodzi nie o jedność bytu , ale o jedność działania i myśli …. krótko mówiąc o jednomyślność!

Wyraźnie wskazują na to kolejne słowa zanotowane przez Jana 17:22:

A Ja dałem im chwałę, którą mi dałeś, aby byli jedno, jak my jedno jesteśmy.

Gdyby założyć inną jedność to jak rozumie słowa z Jana12:49

„Bo Ja nie z siebie samego mówiłem, ale Ojciec, który mnie posłał, On mi rozkazał, co mam powiedzieć i co mam mówić.”

Czy gdyby Jezus i Ojciec byli jednym Bogiem z jednością o jakiej mówią zwolennicy Trójcy Świętej te słowa miałyby jakiś sens? Czy Jezus mógłby powiedzieć, że z siebie nic nie mówił, i że Ojciec mu rozkazuje?

Nawet wierzący w Trójcę Jan Kalwin  na temat Jana 10:30 powiedział „Starożytni niesłusznie posługiwali się tym fragmentem do udowadniania, że Chrystus ma wspólną naturę z Ojcem. Chrystus bowiem nie rozprawia o jedności substancji, tylko o zgodności ze swoim Ojcem”.

Podsumowując trynitarze wyrywając z kontekstu wypowiedzi z Pisma Świętego (np. tekst z Jana 10:3) desperacko próbują udowodnić prawdziwość przyjętej przez siebie nauki, nauki podkreślającej „ równość co do mocy i współwieczności trzech boskich osób”. Jak widać Pismo Święte potrafi samo z takich fałszywych nauk się oczyścić!

Jeżeli możesz, to udostępnij link do naszej strony na Facebooku lub Twitterze

  2 komentarze: Ja i Ojciec jedno jesteśmy – Jana 10:30

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Zapraszamy na stronę:
  Nowe posty