Co Pismo Święte mówi oTrójcy Świętej
Prenumeruj nowe posty

Omawiane wersety
Najchętniej czytane:

Czy zwrot „Ja Jestem” poświadcza Trójcę

W wielu trynitarnych przekładach biblijnych w Jana 8:58 zwrot „JA JESTEM” jest pisany dużymi drukowanymi literami.

„Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM” (BT).

Czyni się tak z prostego powodu – aby zasugerować czytelnikom Biblii:

 • Odwieczność Jezusa (zgodnie z trynitarnym dogmatem osobę „ równą Bogu Ojcu„)
 • Fakt jakoby Jezus utożsamił się ze skróconą formą imienia Boga JAHWE (JESTEM KTÓRY JESTEM) – co ma to dowodzić, że Jezus jest równy Jahwe (jest drugą osobą trójjedynego Boga).

Czy po analizie biblijnej da się obronić takie trynitarne myślenie?
Zdecydowanie NIE .

 • W greckich rękopisach koine Nowego Testamentu nie występują duże, czy małe litery, nie ma wytłuszczeń, czy podkreśleń. To, że w tym fragmencie niektóre trynitarne przekłady tak oddają ten werset to tylko …. „manipulacja tekstem” trynitarnego tłumacza.

 

 • Brak konsekwencji u trynitarnych tłumaczy biblijnych, którzy identyczną wypowiedź Pana Jezusa oddaną w taki sam sposób w rękopisach greckich nie tłumaczą (i nie zapisują) w ten sam sposób jak fragment z Jana 8:58. Proszę porównać np. w Biblii Tysiąclecia wersety:  Mateusza 14:27„Odwagi! Ja jestem”  lub Mateusza 20:15 „że ja jestem dobry„(BT) oraz Jana 10:9 „Ja jestem bramą” i 14,6 „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem” itd. Co ciekawe nawet inne osoby mówiło o sobie  „ja jestem” (ego eimi).  Przeczytajmy Jana 9:9 (BT), żeby zobaczyć, że tych samych słów greckich użył człowiek ślepy od urodzenia, (którego uzdrowił Pan Jezus) mówiąc „On zaś mówił: To ja jestem„. Czy z tego powodu można wyciągnąć wniosek, że ten ślepiec stwierdził, że jest Bogiem?

 

 • Imię JAHWE zobacz Wyjścia 3:14 ma zupełnie inną konstrukcję gramatyczną (w języku hebrajskim i greckim), niż zwrot „ ja jestem” [po grecku: ego eimi], użyty przez pana Jezusa w Jana8:58. Nie ma więc żadnego gramatycznego uzasadnienia pomysłu trynitarzy jakoby Jezus utożsamił się w tej wypowiedzi z Bogiem JAHWE

 

 • Omawiany werset z ew. Jana nie może też być uważany za argument odwieczności Pana Jezusa równej z Bogiem Ojcem. Jezus nie posłużył się tym zwrotem jako imieniem albo tytułem, tylko chodziło mu o wyjaśnienie swego przedludzkiego istnienia. Wynika z niego jedynie fakt znany antytrynitarzom, iż Jezus w bycie przed ludzkim istniał „ przed Abrahamem”.  Pismo Święte nie precyzuje jednak  jak długo i w żadnym przypadku nie udowadnia współ-ieczności z Bogiem Ojcem a wręcz przeciwnie nazwanie Jezusa SYNEM i mowa o jego ZRODZENIU temu przeczą! Gdy Bóg nam tłumaczy w Biblii jakieś swe głębokie myśli, to często posługuje się przykładami z życia wziętymi (to samo czynił na ziemi Syn Boży), dzięki temu łatwiej nam zrozumieć i zapamiętać orędzie Boga. Pomyśl dlaczego tłumacząc swe relacje z Jezusem , Bóg JAHWE posłużył się przykładem Ojca i Syna? Co nam w ten sposób przekazał? CZY KIEDYKOLWIEK OJCIEC MOŻE BYĆ WSPÓŁWIECZNY Z SYNEM ? Czy trynitarianie nie powinni oczekiwać użyci przykładu BRACI?

 

 • Mimo trynitarnych pomysłów na wykorzystanie tego fragmentu Biblii – nie może być on traktowany jako „ dowód na istnienie Trójcy Świętej”, przecież tyczy on w treści tak naprawdę JEDNEJ osoby a NIE TRZECH. (Trynitarny dogmat zakłada RÓWNOŚĆ co do MOCY i ODWIECZNOŚCI  TRZECH OSÓB, tak więc trynitarianie powinni starać się udowodnić na podstawie Biblii te relacje między „ T R Z E M A osobami” )

 

 • O tym jaką myśl chciał przekazać nam pan Jezus (i o tym, że nie jest to żaden trynitarny argument ) możemy przekonać się czytając niektóre z bardziej rzetelnych trynitarnych przekładów biblijnych np. przekład biskupa Romaniuka – zachęcamy do zapoznania się z tekstem Jana 8:58 w tym przekładzie Jezus mówi ” Zanim Abraham zaczął istnieć, ja byłem” lub w przekładzie Biblii Warszawsko Praskiej.

 

Odpowiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, nim jeszcze pojawił się Abraham, Ja już byłem

Warto przy tym wspomnieć, że niektórzy tłumacze katoliccy (Np. tłumacze Biblii Tysiąclecia dopuszczali się celowego wprowadzania czytelników w błąd i sugerowali, że Jezus o sobie mówi jak  Bóg. Poniżej fragment z książki Ks. Eugeniusza Dąbrowskiego „Nowy Polski Przekład Pisma Świętego z języków oryginalnych – Krytyczna ocena tzw. Biblii Tysiąclecia z 1967 roku.

Ocena Biblii Tysiąclecia ks. Dabrowski

strona 27 o wersecie z Mateusza 26:63 książka posiada Nihil Obstat i Imprimatur kościelne

Jaki był cel wprowadzenia takiej niczym nie uzasadnionej zmiany? Czytelnik tego bloga zapewne sam odpowie sobie na to ważkie pytanie.

 

Jak więc widzimy, mamy tu kolejny „naciągany , na siłę trynitarny argument”. Dlaczego tak się dzieje ? Nie mając prawdziwych dowodów na to, iż trynitarny dogmat pochodzi z Biblii, trynitarze „ chwytają się, wszystkiego co tylko się da podciągnąć pod trynitarny argument”. Czyżby „tonący brzytwy się chwytał”?

Jeżeli możesz, to udostępnij link do naszej strony na Facebooku lub Twitterze

  3 komentarze: Ja JESTEM – Jana 8:58

  • Jeśli przeczytamy cały Jana 8, wtedy zobaczymy że nie chodzi o egzystencję Jezusa przed narodzinami Abrahama tylko o to że bylo przewidziane Przyjście Jezusa zanim Abraham się narodził. Potwierdza to np. 1 Piotra 1:20.
   Dokładnie to misja Jezusa została zapowiedziana w raju kiedy pierwsi ludzie zgrzeszyli przy zakładaniu świata.

  • Dużo lania wody ale żadnego konkretu jak odnieść się do tekstu. Co niby miały znaczyć słowa (pomińcie istnienie Trójcy) Jezusa jak nie to, że Istniał zanim był Abraham. Tak ślepo zapatrzeni jesteście w dogmat o Trójcy i jego zwalczanie, że nie potraficie już zdjąć klapek z oczu i myśleć o niczym innym. Za każdym razem same odniesienia do katolicyzmu, teologii, słów jakichś ojców kościoła a brak merytorycznej odpowiedzi.

   • To czy brak merytorycznej odpowiedzi pozostawiamy ocenie naszym czytelnikom. Czy my namawiamy Pana lub kogokolwiek do wiary w Jednego Boga? Przedstawiamy tylko argumenty dlaczego nie wierzymy w tzw. Trójcę co, co niektórych jak widać drażni. A jaki Pan dał argument? ŻADEN – więc nie ma nawet co komentować.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Zapraszamy na stronę:
  Nowe posty