Co Pismo Święte mówi o Trójcy Świętej
Zapraszamy również na stronę antytrynitarianie.pl

Czego Jezus naucza o Bogu – Marka 12:29

Jezus i nauczanie o Bogu

Czego uczymy się od Pana Jezusa z wypowiedzi z ewangelii  Marka 12:29 (BT)

“Jezus odpowiedział: Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jeden

Ta odpowiedź nastąpiła po zadaniu  przez uczonego w Piśmie pytania (wers.28) “Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?”.

Jezus zacytował tu fragment Pisma, którzy Żydzi cytowali w modlitwie zwanej “Szema Jisrael ” (Słuchaj Izraelu) składającej się z fragmentów Powtórzonego Prawa 6:4-9;  11, 13-21; oraz Liczb 15: 37-41.

Jezus w odpowiedzi wyraźnie  wyjaśnił, że Pan Bóg jest  JEDEN. Cytując te werset Pan Jezus potwierdził tylko to, w co od wieków wierzył naród wybrany przez Boga.

Naród wybrany nie wielbił Boga w Trójcy, a ze słów Pana Jezusa wynika, że nie po to przyszedł żeby to zmieniać.  W Mateusza 5:17 sam to powiedział:

“Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić.  Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni”

Jezus nie przyszedł, żeby zmieniać to w co naród wybrany wierzył od stuleci. W słowach “Pan jest jeden” Chrystus potwierdził tą podstawową monoteistyczną prawdę.

Czego od Jezusa nauczyli się Jego uczniowie?

Przebywając na ziemi nasz Pan wyjaśnił uczniom wiele proroctw, które się na nim miały spełnić. Czy Jezus wyjaśnił im również, że Bogiem jest Trójca a mon drugą z osób tego Boga?

Nic takiego w Pismach nie znajdujemy. Zajrzyjmy chociażby do listu 1 do Koryntian 8:5,6

“A choćby byli na niebie i na ziemi tak zwani bogowie – jest zresztą mnóstwo takich bogów i panów – dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy. “

Zakładając prawdziwość nauki o Trójcy Paweł nic na jej temat nie wie. Do Koryntian napisał, że istnieje tylko jeden Bóg, nasz wspólny Ojciec oraz jeden nasz Pan Jezus Chrystus. A co z Duchem Świętym?

Paweł pisał pod natchnieniem i nie znana mu była jeszcze taka nauka, która została ustanowiona na soborach nicejsko-konstantynopolitańskich po roku 300 po Chrystusie.

Nie dziwi cię to, że w Piśmie Świętym często mówi się tylko o dwóch osobach pomijając Ducha Świętego?

Zwroty jeden jest Bój i jeden nasz Pan również ukazują zasadniczą różnicę pomiędzy Bogiem a jego poddanym mu Synem, którego PANEM ustanowił sam Bóg. Zajrzyjmy do  Dziejów Apostolskich 2:36

“Niech więc cały dom Izraela wie z niewzruszoną pewnością, że tego Jezusa, którego wyście ukrzyżowali, uczynił Bóg i Panem, i Mesjaszem.

To Bóg uczynił Jezusa Panem i Mesjaszem!

Czego Jezus uczy w Jana 17:3

W ewangelii Jana 17:3 Jezus w modlitwie mówi o Bogu jako o  “jedynym prawdziwym Bogu“.

“A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa”

Pan Jezus naucza tu, że życie wieczne zależy od poznania BOGA oraz jego czyli JEZUSA (Czyżby trzeciej osoby Boga nie trzeba byłoby poznać do osiągnięcia życia wiecznego?).

Wyraźne rozgraniczenie jedynego Boga od Jezusa, to gwóźdź do trumny nauki o Świętej Trójcy.

Czytając Pismo Święte zwróć uwagę jak często jest mowa o Bogu w odróżnieniu od naszego PANA Jezusa.

W Efezjan 4:5,6 (wg. BW) czytamy dla przykładu

“Jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest. Jeden Bóg i Ojciec wszystkich, który jest ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich”

Jeden nasz Pan i jeden nasz Bóg , który jest PONAD WSZYSTKIM, a więc także ponad Jezusem naszym Panem. Znamienny jest w takich wersetach brak wzmianki o Duchu Świętym.

Na zakończenie werset z Filipian 2:11 (BW)

“I aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca

Rzeczywiście Jezus Chrystus jest naszym Panem a wszystko to ….  KU CHWALE BOGA OJCA!

Subscribe
Powiadom o

1 Komentarz
Najczęściej głosowano
Od najnowszych Od najstarszych
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Didymus Zelota
9 grudnia 2023 00:07

Dziękuję za waszą stronę jestem. Tak mocno wierzący i powołany przez Boga abym obiawil prawdę ludzia że Bóg jest tylko jeden i ma na imię JHWH i jeden syn człowiek Jezus Chrystus posłany przez syna .Prowadzę kanał na Tiktoku ale ludzie nie słuchają i jeden drugiego człowieka sprowadza na potępienie i na zagładę a prubuje to zmienić

Najchętniej czytane:
Wybierz interesujący cię werset
Prenumeruj
Bądź na bieżąco z nowościami
Nowe artykuły