Co Pismo Święte mówi o Trójcy Świętej
Zapraszamy również na stronę antytrynitarianie.pl

W imieniu swoim czy Ojca – Jana 5:43

W czyim imieniu?

Czy Pan Jezus przyszedł sam od siebie?

Pomocny w odpowiedzi na to pytanie jest fragment z ewangelii Jana 5:43 w którym możemy przeczytać (wg. BT):

“Przyszedłem w imieniu Ojca mego, a nie przyjęliście Mnie. Gdyby jednak przybył kto inny we własnym imieniu, to byście go przyjęli.”

Czy Pan Jezus Przyszedł we własnym imieniu czy w Imieniu swojego Ojca?

Zakładając Boga w Trójcy Jezus zmuszony byłby przyjść we własnym imieniu bo przecież NIE MA TRZECH BOGÓW ale JEDEN jak głoszą trynitarianie. Zatem Jezus (zakładając JEDNEGO BOGA) przyszedł we własnym imieniu a więc werset z Jana 5:43 byłby poświadczeniem nieprawdy!

Drugie ważne pytanie brzmi: Czy Pan Jezus jako część Bóstwa (zakładając Trójcę Świętą), jako część trójjedynego Boga nie powinien mówić od SIEBIE a nie używać zwrotów np.: “Nie mogę sam z siebie nic uczynić” czy “staram się pełnić nie moją wolę, lecz wolę tego, który mnie posłał” jak chociażby czytamy w Jana 5:30 (BW) lub jak czytamy w Jana 7:17

Jeśli kto chce pełnić wolę jego, ten pozna, czy ta nauka jest z Boga, czy też Ja sam mówię od siebie.

Jak uważasz. Czy Jezus mówi sam od siebie? Zakładając Trójce TAK! Z tekstów cytowanych natomiast wynika, że jest tylko pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi.

Nie możemy bowiem zakładać odrębności w myśleniu poszczególnych osób w Trójcy bo będziemy mówili nie o JEDNYM ale o TRZECH Bogach, z których każdy ma SWOJĄ WŁASNĄ wolę działania!

Mówiąc o Panu Jezusie jako Bogu, nie możemy zaakceptować tego, że Pan Jezus nie mówi od siebie. Zatem albo Pan Jezus kłamie albo dogmat o Trójcy jest nie do zaakceptowania biorąc chociażby w/w cytaty.

Czyja nauka?

Wypada w tym miejscu również zwrócić uwagę na słowa z ewangelii Jana 7:16-18 (BT):

“Odpowiedział im Jezus mówiąc: Moja nauka nie jest moją, lecz Tego, który Mnie posłał.Jeśli kto chce pełnić Jego wolę, pozna, czy nauka ta jest od Boga, czy też Ja mówię od siebie samego. Jeśli kto chce pełnić Jego wolę, pozna, czy nauka ta jest od Boga, czy też Ja mówię od siebie samego. Kto mówi we własnym imieniu, ten szuka własnej chwały. Kto zaś szuka chwały tego, który go posłał, ten godzien jest wiary i nie ma w nim nieprawości.

Warto chwilę zastanowić się nad tymi słowami. Jak byś odpowiedział na poniżej postawione pytania:

  • Czy Jezus przyszedł i mówił do ludzi we własnym Imieniu – niejako “od siebie”?
  • Czy przekazywał swoją naukę?

Jeżeli odpowiemy, że tak (A tak powinien zgodnie z logika odpowiedzieć wyznawca Trójcy, żeby można było mówić o jedności Boga) to niejako stwierdzamy, że Jezus szukał własnej chwały, nie jest godzien wiary i jest w nim nieprawość! Przyznacie, że jest to nie do zaakceptowania.
Czyż gdyby istniała Trójca, Jezus wypowiadałby takie słowa jak czytamy w poniższych wersetach (BT):

  • Jana 12:49 “Nie mówiłem bowiem sam od siebie, ale Ten, który Mnie posłał, Ojciec, On Mi nakazał, co mam powiedzieć i oznajmić.
  • Mateusza 20:23 “On rzekł do nich: Kielich mój pić będziecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej i lewej, ale [dostanie się ono] tym, dla których mój Ojciec je przygotował.
  • Łukasza 22:42 ” … Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!

Wracając do tytułowego pytania: W czyim imieniu przybył Jezus swoim czy swojego Ojca?

Trudne pytania

Czyż miałoby sens wyraźne rozróżnianie w Biblii  Imienia Boga, (od którego Jezus otrzymuje pełnomocnictwa i moc oraz władzę do działania) od imienia Syna Bożego?

Jest to dla trynitarzy dosyć poważny dylemat. Swego czasu słyszałem jak pastor adwentystyczny czytając z przekładu biblijnego, w którym wyraźnie było zapisane imię Boga JAHWE, przeczytał JEZUS. Myślałem, że to proste „przejęzyczenie” i dlatego spytałem czy nie pomylił się cytując Słowo Boże? Jaka padła odpowiedź? „Nie pomyliłem się bo przecież czy powiedział to JAHWE czy JEZUS to właściwie to samo”!
W takim razie dlaczego i po co, Pan Jezus wielokrotnie wyraźnie rozróżniał działania „w imię swego Ojca” od działań „w swoje imię”!?

 

Podsumowując. Pismo Święte  przedstawia osobę Pana Jezusa jako Mesjasza i Syna Bożego, a nie część tajemniczego, niepoznawalnego Trój-jedynego Boga.

Pismo Święte wyraźnie rozróżnia osoby Boga Ojca od Syna Bożego. Znajdujemy w nim dwa odrębne imiona (Jezus i Jahwe) i rozróżnienie działań „w imię Boga” od działań „w imię Jezusa”.

Działania Pana Jezusa „w imię swego Boga i Ojca” mają na celu przysporzenie chwały Bogu Ojcu. Wynika to  faktu, iż „Ojciec jest większy niż Syn” (Jana 14:28).

Wszystko to wyraźnie objawia fałszywość trynitarnego dogmatu oraz jego atanazjańskiej definicji!

Subscribe
Powiadom o

24 komentarzy
Od najnowszych
Od najstarszych
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Makinero
9 stycznia 2023 14:17

Znalazłem odpowiedź w Biblii. Proszę zwrócić uwagę na to “w moim imieniu” (Mi 5:2) …to z ciebie wyjdzie władca, który w moim imieniu będzie panował w Izraelu… (Jn 5:43) Przyszedłem w imieniu swojego Ojca (Jakuba 5:10) bierzcie wzór z proroków, którzy przemawiali w imieniu Jehowy. (porównaj z 2Kn 36:16) Ale oni szydzili z posłańców prawdziwego Boga, gardzili Jego słowami i drwili z Jego proroków, aż Jehowa zapłonął na nich gniewem i aż nie było już żadnej nadziei, że zostaną uleczeni.… Czytaj więcej »

Paweł
7 listopada 2022 23:11

Odpowiedz sobie na poniższe pytania 1.) Czy jak jesteś nieprzytomny ( np. masz zawał serca na ulicy ) i zostaniesz uratowany w sposób ludzki komu podziękujesz – ? temu kto zadzwonił po karetkę, ? dyspozytorowi który wysłał ja w kodzie 1 ? kierowcy R-ki za to ze w 5-7 minut był na miejscu,? ratownikowi ? czy naukowcom na przestrzeni lat. – defiblirator, tlen, nitro. 2.) Czy jeśli operacje serca wykonał tylko Syn kardiologa – komu podziękujesz ? Ojcu czy synowi… Czytaj więcej »

makinero
9 grudnia 2021 16:53

Kosciół katolicki bezczelnie na złość świadkom Jehowy, którzy przyjęli imię Boga w 1931 roku nakazał usunąć z wszystkich wydań II, III, IV i V usunąć słowo “τῷ ὀνόματι (to the name)” w Dziejach 15:14.
W V wydaniu czytamy tylko “Szymon opowiedział, jak Bóg raczył wybrać sobie Lud spośród pogan. [Biblia Tysiąclecia V]”
W rzeczywistości tyczy się “(…)wybrać spośród nich lud, który by nosił Jego[Boga] imię. (Dz 15:14)
PROSZĘ porownac z innymi przekladami, w których występuje “imię” np. Przekład Biblia Warszawski, Gdańska,.

Ostatnio edytowane 2 lat temu by makinero
Najchętniej czytane:
Wybierz interesujący cię werset
Prenumeruj
Bądź na bieżąco z nowościami
Nowe artykuły