Co Pismo Święte mówi oTrójcy Świętej
Zapraszamy również na stronę antytrynitarianie.pl

Zrodzenie Jezusa – Psalm 2:7 i Hebrajczyków 5:5

Czym jest “zrodzenie”?

Jak uważasz? Czy zrodzenie Jezusa jest, czy nie jest  początkiem odrębnego bytu?

Trynitarianie często powołują się na nieliczne fragmenty biblijne opisujące preegzystencję Pana Jezusa oraz Jego relacje łączące Go z Bogiem Ojcem.

Dziwnym trafem pomijają przy tym jeden z piękniejszych i dłuższych opisów tych relacji zawarty w Psalmie 2! Dlaczego tak postępują?

Najprościej mówiąc dlatego, że ten fragment Biblii wielokrotnie podważa definicję trynitarnego dogmatu. Zobaczmy ten Psalm 2:1-12 wg. BT (pogrubienie nasze)

1  Dlaczego narody się buntują, czemu ludy knują daremne zamysły?

2  Królowie ziemi powstają i władcy spiskują wraz z nimi przeciw Panu i przeciw Jego Pamazańcowi:

3  Stargajmy Ich więzy i odrzućmy od siebie Ich pęta!

4  Śmieje się Ten, który mieszka w niebie, Pan się z nich naigrawa,

5  a wtedy mówi do nich w swoim gniewie i w swej zapalczywości ich trwoży:

6  Przecież Ja ustanowiłem sobie króla na Syjonie, świętej górze mojej.

7  Ogłoszę postanowienie Pana: Powiedział do mnie: Tyś Synem moim, Ja Ciebie dziś zrodziłem.

8  Żądaj ode Mnie, a dam Ci narody w dziedzictwo i w posiadanie Twoje krańce ziemi.

9  Żelazną rózgą będziesz nimi rządzić i jak naczynie garncarza ich pokruszysz.

10  A teraz, królowie, zrozumcie, nauczcie się, sędziowie ziemi!

11  Służcie Panu z bojaźnią

12  i Jego nogi ze drżeniem całujcie, bo zapłonie gniewem i poginiecie w drodze, gdyż gniew Jego prędko wybucha. Szczęśliwi wszyscy, co w Nim szukają ucieczki.

Jakie wnioski się nasuwają po przeczytaniu tego Psalmu?

Psalm 2 jest podkreśleniem tego, iż jednorodzony Syn Boga jest Mesjaszem, mającym panować jako król ustanowiony przez Ojca.

Nie ma tu ani słowa, czy myśli o tym jakoby Jezus przed przyjściem na ziemię jako odkupiciel ludzkości miał być drugą osobą „ trój-jedynego Boga”.

Szczególnie dotkliwym ciosem dla nauki o Trójcy (współodwieczności osób) jest werset 7.

Podkreślono w nim, że w bardzo odległej przeszłości był taki moment, gdy Bóg Ojciec (JHWH) powołał do istnienia „zrodził” odrębny byt – swego Jednorodzonego Syna.

Z Psalmu 2:7 wynika, że Bóg Ojciec przybliżając nam poprzez Biblię relacje łączące Go z Jezusem, posługuje się zrozumiałym dla każdego z nas przykładem relacji między Ojcem a Synem,  a NIE BRAĆMI , np. „trojaczkami” – jak zapewne byłoby w przypadku istnienia Trójcy!

Dzisiaj cię zrodziłem

O wyraźnym rozróżnieniu dwóch odrębnych bytów Ojca i Syna przekonuje nas też sposób w jaki na omawiany tu tekst powołano się w liście do Hebrajczyków 5:5

“Podobnie i Chrystus nie sam siebie okrył sławą przez to, iż stał się arcykapłanem, ale /uczynił to/ Ten, który powiedział do Niego: Ty jesteś moim Synem, jam Cię dziś zrodził” (BT)

“Tak i Chrystus nie sam sobie nadał godność arcykapłana, lecz uczynił to Ten, który do niego powiedział: Jesteś moim Synem, Dzisiaj zrodziłem ciebie” BW 

Czy będąc jednym Bogiem w Trójcy Jezus nie sam sobie nadał by taki tytuł?

A jak w kontekście stwierdzenia “Ojciec i Syn” brzmi sformułowanie “Dzisiaj zrodziłem ciebie“?

Proroczy Psalm 2 jasno nas uczy, że Syn  nie jest współwieczny z Ojcem, a zatem trynitarna nauka o współwieczności boskich osób Trójcy Świętej jest sprzeczna z Biblią!

Jezus został powołany do istnienia bez względu jak to nazwiemy: zrodzony czy stworzony, musiał istnieć taki czas, w którym Syna Bożego nie było!

Już samo nazwanie Jezusa Synem wskazuje na to, że musiał istnieć czas jego zrodzenia. Ojciec nigdy nie będzie równy synowi, gdyż jest dawcą życia a syn jego biorcą!

Gdyby było inaczej, byłby to niezrozumiały dla ludzi przekaz. Użycie w Piśmie Świętym zwrotów Ojciec i Syn, wskazuje czytelnikowi na różnicę zarówno w „czasie” jak również „randze”.

Użycie zwrotu “zrodzenie” wskazuje na to, że przed zrodzeniem dana osoba nie istniała.

Subscribe
Powiadom o
16 komentarzy
Od najnowszych
Od najstarszych
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
eliyahu
27 grudnia 2019 18:09

Szalom, Wspaniale, że opozycjonujecie do tej diabelskiej doktryny nierządnicy pełnej trucizny. Myślę. iż przytaczając psalm 2 powinniście zrewidować wasz pogląd na osobę Mesjasza nie “CZY” lecz “KIEDY” został ZRODZONY. Dz 13:32 To my właśnie głosimy wam Dobrą Nowinę o obietnicy, jaką otrzymali ojcowie; Dz 13:33 [to my oznajmiamy wam], że Bóg na nas jako ich potomkach SPEŁNIŁ TĘ OBIETNICĘ ZMARTWYCHWSKRZESAJĄC JEZUSA. Tak też jest napisane w PSALMIE DRUGIM który mówi: Ty jesteś moim Synem. Ja dziś zrodziłem Ciebie. Dz 13:34… Czytaj więcej »

Dorota
4 listopada 2017 00:24

Slowa z Mateusza 3,17 sa bardzo proste do zrozumienia,w momencie kiedy na Jezusa zstepuje Duch Swiety wtedy nastepuje poczecie Syna Bozego z Ducha i nie wczesniej.Wtedy Jezusowi otwiera sie niebo i slyszy glos Boga ze to on jest tym umilowanym synem w ktorym Bog znalazl upodobanie,wlasnie w takim synu ktory bedzie pelnil wole Boga: . Przeklad doslowny mowi “A gdy Jezus został ochrzczony, zaraz wystąpił z wody i oto zostały Mu otwarte niebiosa, i ujrzał Ducha Boga zstępującego niby gołębica… Czytaj więcej »

Dorota
1 listopada 2017 21:16

Zrodzenie Syna Bozego a raczej ustanowienie Synem Bozym stalo sie przez zmartwychwstanie.Nie tylko werset z Dziejow Apostolskich o tym mowi ale takze z Rzymian 1,3 [Jest to Ewangelia] o Jego Synu – pochodzącym według ciała z rodu Dawida, 4 a ustanowionym według Ducha Świętości przez powstanie z martwych pełnym mocy Synem Bożym – o Jezusie Chrystusie, Panu naszym. Aniol zwiatowal Marii ze to co sie narodzi bedzie nazwane Synem Bozym a nie ze jest synem Bozym istniejacym juz bytem. Szczegolnie… Czytaj więcej »

Bartłomiej
26 czerwca 2017 16:45

Witam od dłuższego czasu zastanawiam się na doktryną trójcy, pewnym częstym argumentem trynitarian są list “Do Diogneta” i list za chrześcijanami z czego pierwszy jest z drugiego wieku i raczej popiera doktrynę trójcy a był napisany wcześniej niż sobór w Nicei.
Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na odpowiedź.

David
5 października 2016 18:43

Podam to na przykładzie Hermeneutyki Biblijnej, przy której nauce jest to jeden z podstawowych, najprostszych i pierwszych przykładów: “Ja ustanowiłem króla mego na Syjonie, Świętej górze mojej. Ogłoszę zarządzenie Pana: Rzekł do mnie: Synem moim jesteś, Dziś cię zrodziłem.” (Ps. 2:6-7) Pytanie: Co oznacza wyrażenie “(…) Dziś cię zrodziłem”? “I my zwiastujemy wam dobrą nowinę. Tę obietnicę, którą dał ojcom, Wypełnił teraz Bóg dzieciom ich przez wzbudzenie nam Jezusa, jak to napisano w psalmie drugim: Synem moim jesteś, Dzisiaj cię… Czytaj więcej »

Mieczysław
21 marca 2015 20:38

Witam serdecznie. Bardzo się cieszę, że trafiłem na Waszą stronę. Bo niewielu ludzi tak wierzy. Całkowicie się zgadzam. Bo nawet wśród antytrynitarzy niewielu jest takich co nie wierzą w preegzystencję Pana Jezusa.
Pozdrawiam serdecznie.
Mieczysław

Najchętniej czytane:
Wybierz interesujący cię werset
Prenumeruj
Bądź na bieżąco z nowościami
Nowe artykuły