Co Pismo Święte mówi oTrójcy Świętej
Prenumeruj nowe posty

Omawiane wersety
Najchętniej czytane:

Czy Tomasz wierzył w Trójcę?

Chodzi o wypowiedź Tomasza z  Jana 20:28, którą zacytowałem z przekładu Biblii Tysiąclecia:

„Tomasz Mu odpowiedział: Pan mój i Bóg mój!”

Warto najpierw zastanowić się o czym traktuje ten tekst i na co wskazuje kontekst zacytowanej wypowiedzi.

Czy Tomasz mówiąc te słowa uwierzył w Trójcę? Czy może raczej w to, że Jezus zmartwychwstał?

Zobacz proszę kontekst tych słów z wersetu 25.

„Inni więc uczniowie mówili do niego: Widzieliśmy Pana! Ale on rzekł do nich: Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę.

W co lub raczej w Kogo nie mógł uwierzyć Tomasz? 
Tomasz jak wynika z kontekstu nie uwierzył w zmartwychwstanie Jezusa, w to że Jezus ZNOWU ŻYJE!  Uczniowie mówią, „widzieliśmy Pana”  a Tomasz odpowiada „Jak nie zobaczę … nie uwierzę”.  To w zmartwychwstałego Jezusa nie mógł  uwierzyć, a nie w to, że Jezus jest częścią Trójcy czy Bogiem wszechmogącym!

Podobnie było z uczniem, który przybył do grobu o czym czytamy w Jana 20:8,9

„Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył.    Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, /które mówi/, że On ma powstać z martwych.”

I tu znów kwestia dotyczy wiary w zmartwychwstanie a nie w Jezusa Boga!

Tomasz  wiedział też o tym, że Jezus sam siebie nie zmartwychwzbudzi. Jezusa miał bowiem wzbudzić jego Ojciec o czym apostołowie doskonale wiedzieli. W Dziejach 2:24 czytamy bowiem” Lecz Bóg wskrzesił Go, zerwawszy więzy śmierci, gdyż niemożliwe było, aby ona panowała nad Nim”. Kto wskrzesił Jezusa? Czy Jezus wskrzesił sam siebie? Zakładając istnienie Trójcy Jezus wskrzesił by siebie samego! Ale przecież nie żył przez 3 dni o czym donoszą ewangelie. Zobaczmy proszę Mat. 12:40 „Albowiem jak Jonasz był trzy dni i trzy noce we wnętrznościach wielkiej ryby, tak Syn Człowieczy będzie trzy dni i trzy noce w łonie ziemi.

Jan przestrzega przed spekulowaniem na temat tego czy Jezus był człowiekiem ( i jak człowiek umarł) słowami z 2 listu Jana 7 -9

„Bo wyszło na świat wielu zwodzicieli, którzy nie chcą uznać, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele. Taki jest zwodzicielem i antychrystem.    Miejcie się na baczności, abyście nie utracili tego, nad czym pracowaliśmy, lecz abyście pełną zapłatę otrzymali.   Kto się za daleko zapędza i nie trzyma się nauki Chrystusowej, nie ma Boga. Kto trwa w niej, ten ma i Ojca, i Syna.

Pomijam kwestię, że nie wspomina Jan o Duchu, o którym tu nie ma mowy ale zastanów się czy uznajesz, że Chrystus przyszedł w ciele? Bo jeżeli tak, to w tym czasie w niebie była by tylko Dwójca.  Jeszcze gorsza sytuacja jest gdy zgodnie z Biblią wyznamy, że Jezus, który w ciele przyszedł w ciele UMARŁ i przez trzy dni był martwy!

Wróćmy jednak do kluczowej wypowiedzi  „Pan mój i Bóg mój

Zacznę od cytatu  z książki „Doktryna Trójcy Rana Zadana Sobie Przez Chrześcijaństwo”  autor:  Anthony F. Buzzard i   Charles F. Hunting:

„Znaczenie słów musi być postrzegane w kontekście środowiska, w którym zostały napisane. Biblia nie została stworzona w XX wieku, a jej pisarze nie wiedzieli nic o późniejszych soborach i credo. W określeniu zamiaru autora istotny jest kontekst. Na stronach Ewangelii Jana Jezus nigdy nie określał się jako Bóg. Fakty są takie, że w Nowym Testamencie słowo Bóg – w jego greckiej formie ho theos – jest odnoszone około 1350 razy tylko do Boga, Ojca. Słowo ho theos (tzn. jeden Bóg), użyte w absolutnym sensie, nigdzie nie jest z całą pewnością użyte względem Jezusa. Słowem, jakiego użył Tomasz w odniesieniu do Jezusa w Ewangelii Jana 20:28, rzeczywiście było theos. Jednakże sam Jezus wiedział, że Stary Testament nazywał sędziów „bogami”, kiedy cytował w Jana 10:34 Psalm 82:6, „Czyż w zakonie waszym nie jest napisane: rzekłem, jesteście bogami?” Theos (tutaj w liczbie mnogiej, theoi) występuje w greckiej wersji Starego Testamentu, Septuagincie, jako tytuł człowieka reprezentującego jedynego prawdziwego Boga”

Słowo Bóg możemy zatem z powodzeniem odnieść do Jezusa jako Syna Boga co nie świadczy jednak o tym, że jest Bogiem równym Ojcu!

Dziś nie dojdziemy jednak co miał wówczas na myśli Tomasz mówiąc te słowa. Czy mówił tylko o Jezusie czy o Bogu i Jezusie jak czynili to inni apostołowie np.. w 1 Kor. 8,6 „dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy. ” Czy Paweł mówi tu o jednej osobie czy dwóch ?

Tomasz uwierzył w zmartwychwstałego Jezusa, którego wskrzesił Bóg i mógł w tych słowach oddać chwałę i Bogu i Jezusowi np. wznosząc oczy ku górze mówiąc słowa „Bóg mój” i patrząc na Jezusa „Pan mój”. Niestety tego nie rozstrzygniemy, ale też nie możemy budować wiary w Trójcę na tych słowach.

Takie  zrozumienie potwierdzają bowiem inne, wcześniejsze słowa Pana Jezusa  z Jana 20:17 „Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego, do Boga mego i Boga waszego.” Słowa do Boga mego zestawiono tu ze zwrotem Boga waszego czym Jezus zaświadcza, że Bóg jest JEGO BOGIEM jak jest BOGIEM jego naśladowców! Pomimo tego, że Jezus już zmartwychwstał jako potężny duch, nadal Jahwe pozostał jego Bogiem!

Poza tym ten werset świadczy, że w niebie jeszcze nie ma Jezusa (dopiero ma wstąpić) a więc zakładając Trójcę jest ona w tym momencie niekompletna. Na koniec warto zauważyć, że  słowa „Pan mój i Bóg mój „padły najprawdopodobniej w języku hebrajskim więc mamy tu do czynienia z tłumaczeniem na grecki.

Ważne jest również samo zakończenie ew. Jana 20:31 gdzie czytamy:

 „Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc mieli życie w imię Jego”.

Dlaczego w tym miejscu nie napisał Jan, że Jezus jest Bogiem, ale Mesjaszem?

Zachęcamy by zapoznać się z argumentami dotyczącymi zwrotu Mesjasz by odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy uznaję  Jezusa za Mesjasza czy Boga?

 

 

 

 

Jeżeli możesz, to udostępnij link do naszej strony na Facebooku lub Twitterze

  4 komentarze: Pan mój i Bóg mój – Jana 20:28

  • Jezus Chrystus jako jednorodzony Syn Boga posiada boską naturę z uwagi na to można mówić o Nim – „Bóg” ale nie sprawia to zrównania Syna Boga z Bogiem Ojcem ani nie poświadcza istnienia Trójcy. Warto przeczytać poniższy komentarz znajdujący się w innym miejscu na blogu ( wystarczy kliknąć link poniżej) . Warto zapoznać się z ciekawą argumentacją .

   https://blog.antytrynitarianie.pl/boska-natura-jezusa/

  • Piszecie, że „Słowo ho theos (tzn. jeden Bóg), użyte w absolutnym sensie, nigdzie nie jest z całą pewnością użyte względem Jezusa. Słowem, jakiego użył Tomasz w Ewangelii Jana 20:28, rzeczywiście było theos.” W Textus Receptus w wypowiedzi Tomasza użyto „ο κυριος μου και ο θεος μου”, więc ten tekst może stanowić dowód, że Tomasz uznał Jezusa jako swojego Pana i Boga Najwyższego. Tworzenie „środowiska” do wypowiedzi może stanowić niejako „dodatek interpretacyjny”, Oczywiście w kontekście widać wyraźnie, że chodzi Tomaszowi o uznanie Jezusa jako Pana i uznanie Boga Najwyższego jako Tego, który wskrzesił Jezusa z martwych. Piszecie także, że „Dziś nie dojdziemy jednak co miał wówczas na myśli Tomasz mówiąc te słowa”. Jeśli słowo o theos odnosi się tylko do Boga Najwyższego, to jedyną odpowiedzią na to stwierdzenie musi być to, że Tomasz uwielbił i Syna i Ojca.

  • Kojarzy mi sie tomaszowe „Pan moj” bardzo z dawidowym „Pan moj” w Psalmie 110:1. Dawid pisze tam po hebrajsku „Adoni”, co trynitarianie chetnie przakladaja na „Adonaj”, bo tak im pasuje do och teologii.

   Co do „Bog moj”, czyli hebrajskiego „Eli”, to widze podobienstwo do Psalmu 22 u slow Pana na krzyzu: „Eli, Eli…”, „Boze moj, Boze moj…”.

   Tak wiec, tomaszowe „Pan moj i Bog moj” nie swiadczy na rzecz teologii trynitarianskiej, lecz poswiadcza teze, ze zydzi w I w.n.e. poslugiwali sie jeszcze sformulowaniami hebrajskimi zawartymi w Biblii, gdzie slowo „Bog” odnoszone jest do Salomona, ale tez do arcykaplanow i sedziow. Przy czym, „Elohim” nazwany jest zarowno balwan Filystynow, jak i rzekomy duch proroka Samuela, wychodzacy spod ziemi.

   Po hebrajsku zatem, powiedzialby Tomasz rownie dobrze „Moj Elohim”, jak i „Eli”, rownie dobrze „Moj Adonaj”, jak i „Adoni”, czyli „Adoni”.

   ROZNICE w pojmowaniu slowa „Bog” wprowadzili zydzi – podobnie jak apostol Pawel swoim stwierdzeniem, ze tak na prawde jest tylko jeden Bog, choc wielu nazywanych jest Bogami – przyporzadkowujac ten tytul tylko osobie Najwyzszego, Wiekuistego, Jedynego Boga, ktorego imienia nie chcieli wymawiac. Chrystianie wpadli w te pulapke dosc szybko, a za nimi rowniez Arabowie. Stad podstawowa Prawda islamu jest to, ze nie ma Boga, oprocz Boga. Tak grzeznie i Kosciol, i Judaizm, i Islam w jednym i tym samym bagienku, powstalym z tradycji zydowskiej. A szkoda, bo bez tej pulapki intelektualnej nie byloby ani trynitaryzmu, ani islamu, ani wielu problemow wynikajacych z obu tych nurtow monoteizmu.

  • Trynitarze uczepili sie tego wersetu aby udowadniac trojce.To absurd aby Tomasz,z krwi i kosci zyd monotoistyczny raptem zaczal powoli rozumiec istote Trojcy.Pan Jezus obiecany Mesjasz jako agent YHWH byl dla Tomasza tylko potwierdzeniem poslannictwa Jezusa jako zbawiciela i Pana,dzialajacego wylacznie w imieniu Ojca.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Zapraszamy na stronę:
  Nowe posty