Co Pismo Święte mówi oTrójcy Świętej
Zapraszamy również na stronę antytrynitarianie.pl

Ci trzej są jednym – 1 Jana 5:7

Trzej którzy świadczą na niebie

Wg. Biblii Gdańskiej (podobnie Biblia Wujka) w 1 Jana 5:7 czytamy:

“Gdyż trzej są Ci, którzy świadczą w Niebie: Ojciec, Słowo i Duch Święty; a Ci trzej są jednym

Podobnie jest, co nas zdziwiło w tzw. Nowej Biblii Gdańskiej (poniżej skan).

tekst o Trójcy w NBG

1 Jana 5:7 wg. Nowej Biblii Gdańskiej

W przypisie do tego wersetu katolicka Biblia Tysiąclecia wyd. IV (w której pominięto te słowa) podaje, że powyższych słów:

brak w najstarszych rękopisach gr. i w najstarszych przekładach. Nie spotykamy ich również w ważniejszych kodeksach Wulgaty. Prawdopodobnie stanowiły one marginesową glosę, później w niektórych kodeksach włączoną do tekstu”.

1 Jana 5:7

Przypis BT wyd. IV odnośnie 1 Jana 5:7 (powiększ klikając w skan)

Komu i dlaczego zależało, żeby włączyć ten dopisek do Biblii?

Historię tej wstawki przedstawił B. Metzger w dziele A Textual Commentary on the Greek New Testament (1975, ss. 716-718), gdzie wyjaśnia, iż po raz pierwszy pojawiła się w traktacie Liber apologeticus z IV w., a od VI w. występuje w odpisach Wulgaty i starołacińskich przekładów Biblii.

Wszystkie współczesne tłumaczenia — zarówno katolickie, jak i protestanckie — uznają ją za nieautentyczną i nie zamieszczają jej w tekście głównym (Bp, BT, Bw, KUL)

Warto się jednak zastanowić dlaczego próbowano ten tekst przemycić do Biblii. Byłby to jedyny tekst mówiący o jedności trzech a nie dwóch osób. Posłużenie się takim oszustwem świadczy o braku ORYGINALNYCH wersetów popierających dogmat Trójcy Świętej. Szczytem jest tu przekład Biblii wg. Ks. Dąbrowskiego gdzie użyto w tym nieautentycznym fragmencie nie liczebnika trzech, ale wręcz zwrotu Trójca (poniżej ten fragment).

werset z Dąbrowskiego

1 Jana 5:7 wg. przekładu księdza Dąbrowskiego

 

Podstawowy problem zwolenników Boga w trzech osobach to fakt, braku chociażby jednego wersetu stwierdzającego zgodnie z trynitarną definicją, że trzech stanowi jednego Boga.

To było głównym motorem wspomnianej manipulacji na tym tekście. Chęć potwierdzenia, że trzech stanowi jedno popchnęło przepisywaczy do sfałszowania tekstu.

Czy zastanawiałeś się, o czym właściwie mówi fragment z  1 Jana 5:7-8 (BT).

“Trzej bowiem dają świadectwo:  Duch, woda i krew, a ci trzej w jedno się łączą. “

oraz w Biblii Warszawskiej dla porównania”

“Albowiem trzech jest świadków: Duch i woda, i krew, a ci trzej są zgodni.”

Z kontekstu bezpośredniego wynika, że Jan mówi o trzech świadkach potwierdzających, że Pan Jezus jest Mesjaszem (zobacz co oznacza słowo Mesjasz) o czym czytamy we wprowadzeniu w wersecie 1 czytamy:  „Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Mesjaszem, z Boga się narodził”  oraz Synem Bożym zob. 5 werset

„A kto zwycięża świat, jeśli nie ten, kto wierzy, że Jezus jest Synem Bożym?”

Jak widać nie chodzi o uwierzenie, że Jezus jest Bogiem (w sensie najwyższej Istoty), ale o uwierzenie, że Pan Jezus jest Mesjaszem (wybrańcem Boga, Pomazańcem Bożym) oraz jego zrodzonym Synem (dzieckiem Bożym a nie częścią Trójcy).

Kim lub czym są w takim razie trzej świadkowie czyli Duch + woda + krew?

Co ciekawe dla zwolenników Trójcy tylko jeden element z tych świadków jest osobą! Czy Cię to nie dziwi, że w zestawie trzech świadków są dwie RZECZY (woda i krew) a z nimi rzekoma trzecia osoba Boga czyli “Duch Święty”? Mało tego woda i krew świadczą tak jak i Duch chociaż nie są osobami!

Żeby zrozumieć o co w tym fragmencie chodzi trzeba wyjaśnić znaczenie trzech świadków.

  1. Duch – chodzi o Chrzest Jezusa gdzie BÓG zsyła w postaci gołębicy SWOJEGO Ducha namaszczając Jezusa na Mesjasza.
  2. Woda – Pan Jezus został ochrzczony w wodzie. Woda w której został Jezus ochrzczony jest drugim świadkiem na to, że jest Mesjaszem i Synem Bożym.. Jan Chrzciciel wydał o nim świadectwo w Jana 1:32-34: „Jan dał takie świadectwo: Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym. Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym „ Jan Chrzciciel był Izraelitą i dla niego Duch Święty nie był osoba ale mocą którą Bóg daje ludziom.
  3. Krew – Jan o Panu Jezusie mówi w Jana 1:29  i 36 , że Jezus jest „Barankiem Bożym”. Baranek był składany w ofierze za grzechy więc trzecim świadkiem jest krew jaką Pan Jezus przelał za grzechy świata.

Co ciekawe tych trzech świadków w żaden sposób nie świadczy o istnieniu Trójcy!

Zwolennicy Trójcy dodając “to i owo” chcieli zyskać “mocny” argument w walce z antytrynitarzami – szkoda tylko, że posłużyli się kłamstwem.

Zapomnieli, że w księdze Objawienia (Apokalipsy) 22:18 zapisano ważką przestrogę przed tego typu działaniami:

“Ja świadczę każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi: jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył, Bóg mu dołoży plag zapisanych w tej księdze. “

Subscribe
Powiadom o

15 komentarzy
Od najnowszych
Od najstarszych
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Eryk
22 maja 2021 08:22

Dobrze że podajesz ten werset Apokalipsa 22:18, ponieważ w Przekładzie Nowego Świata jest pełno takich wprowadzonych przekłamań, przez dodanie słowa, lub odjęcie słowa, aby pomniejszyć Boskość Jezusa. Chociaż w najstarszych tekstach greckich brzmienie tekstu jest inne, to antytrynitanie Świadkowie Jehowy tak przetłumaczyli PNŚ aby pasowało do ich koncepcji wiary. Dlatego warto wiedzieć że denominacja religijna Cię nie zbawia, lecz wiara że :”kupieni jesteście przez krew Boga”. Język staro-hebrajski wyraża jednego Boga w liczbie mnogiej Elohim, dlatego że chociaż jest jeden… Czytaj więcej »

Dawid
29 czerwca 2020 17:00

Witam. O ile przekład ks. Dąbrowskiego ze słowem “trójca” to nadużycie, a obecne stanowisko Kościoła Katolickiego odnośnie Comma Johaneum to przykład chowania głowy w piasek, to odnosząc się do tekstu: “Zwolennicy Trójcy dodając “to i owo” chcieli zyskać żelazny argument w walce z antytrynitarzami – szkoda tylko, że posłużyli się kłamstwem”… No cóż, ludzie którzy krzyczą o fałszerstwie czy też kłamstwach, prawdopodobnie nie zdają sobie sprawy jak wyglądają tzw oryginalne teksty Biblii. Zdecydowana większość myśli, że czytając Pismo Święte czyta… Czytaj więcej »

Bart
1 grudnia 2016 23:24

Kings James Biblie najbardziej wiarygodne tlumaczenie posiada ten werset poczawszy od najstraszych tlumaczen, to dopiero NIV i inne tlumaczenia znieksztalcily ten werset takze jest zupelnie odwrotnie niz mowi ten artykul nikt tego wersu nie dodal a raczej ktos go odjal w innych tlumaczeniach, a jak sam podales do Slow Boga nic nie wolno dodawac, akurat werset z apokalipsy odnosi sie do samego objawienia ale sa inne mowiace o calej Bibli .

Jan
2 grudnia 2014 21:08

47 lat byłem w kościele katolickim ale zawsze Boga wyobrażałem sobie jako jedną osobę jak mój ziemski tata a Jezusa zawsze uważałem za syna Boga tak jak ja jestem synem swojego taty .Po przeczytaniu biblii opuściłem kościół katolicki bo przeraziły mnie jego kłamstwa na temat Boga i Jezusa !!

provider
4 kwietnia 2012 11:10

Wierzę, że Pan Bóg jest jeden. Elohim (hebr. אלוהים ,אֱלֹהִים), jeden Bóg wewnętrznie złożony. Bóg (Ojciec, Syn, Duch Święty) = Bóg (Ojciec, Jezus Chrystus=Słowo, Duch Święty) = JEDNO Odrzucam nauki denominacyjne o trójcy świętej, ponieważ Pismo Święte naucza: Słuchaj, Israelu! Pan, Bóg nasz, Pan jest Jeden. Wierzę, że człowiek został stworzony na podobieństwo Boga i też jest wewnętrznie złożony. Człowiek (Dusza, Duch, Myśli) + Ciało. Stając przed lustrem widzimy jedną osobowość wewnętrznie złożoną a nie trzy. Wierzę, że Pan Jezus… Czytaj więcej »

provider
4 kwietnia 2012 10:58

Witam serdecznie Braci oraz Siostry w Panu Jezusie Chrystusie. Nastąpiło chyba drobne nieporozumienie. Nowa Biblia Gdańska odrzuca nauki mówiące o tak zwanej trójcy świętej. Słuchaj, Israelu! Pan, Bóg nasz, Pan jest Jeden. W pierwszej księdze Mojżesza Bóg został określony słowem Elohim. Słowo Elohim w liczbie pojedynczej oznacza JEDNEGO BOGA wewnętrznie złożonego o wielu cechach a w liczbie mnogiej bogów. Sięgając do pierwszej lepszej bazy wiedzy np. Wikipedii przeczytamy: Choć słowo “Elohim” występuje często jako określenie bóstw (w znaczeniu “bogowie”), z… Czytaj więcej »

Najchętniej czytane:
Wybierz interesujący cię werset
Prenumeruj
Bądź na bieżąco z nowościami
Nowe artykuły