Co Pismo Święte mówi o Trójcy Świętej
Zapraszamy również na stronę antytrynitarianie.pl

Moc z wysokości – Łukasza 24:49

O co chodziło Łukaszowi piszącemu o “mocy z wysokości”?

Czym jest “moc z wysokości“, w którą mieli być przyodziani czy przyobleczeni pierwsi chrześcijanie?
Przeczytajmy o czym donosi ewangelia według Łukasza 24:49

BT “A oto ja zsyłam na was to, co obiecał mój Ojciec. Wy jednak przebywajcie w mieście, aż zostaniecie przyodziani mocą z wysokości

BW “A oto Ja zsyłam na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż zostaniecie przyobleczeni mocą z wysokości

Warto się w tym miejscu zastanowić czy  słowo “przyodziani” czy “przyobleczeni” można zastosować do osoby odrębnej od Boga?

Porównajmy ten werset  z Dziejami Apostolskimi  2:1-4. (BT wytłuszczenia nasze)

“A gdy nadszedł dzień Zielonych Świąt, byli wszyscy razem na jednym miejscu.  
 I powstał nagle z nieba szum, jakby wiejącego gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, gdzie siedzieli, i ukazały się im języki jakby z ognia, które się rozdzieliły i usiadły na każdym z nich.
 I napełnieni zostali wszyscy Duchem Świętym, i zaczęli mówić innymi językami, tak jak im Duch poddawał.”

 

Do słów przyodziani czy przyobleczeni, dodać musimy “napełnieni“. Czy można osobą kogoś napełnić lub przyodziać?
Jak widzimy “moc z wysokości” to Duch Święty!

To, iż Duch Święty jest Duchem Boga a nie Duchem Bogiem wynika z wielu myśli zawartych w Piśmie Świętym.

Konsekwencje błędnego myślenia

Chcąc przyjąć trynitarne  zrozumienie Ducha Świętego, jako „ trzeciej osoby Trójcy czyli trójjedynego Boga”, narazilibyśmy się często na absurdalne zrozumienie wielu tekstów biblijnych np.

Łukasza 1:35 „ Duch Św. Zstępuje na Marię i powoduje cudowne poczęcie Pana Jezusa”. Gdyby Duch Święty był osobą – to czyim synem byłby Jezus ?  Synem Ducha Św. czy synem Boga Ojca?

Psalm 51:11 „ nie odbieraj mi swego Ducha Świętego” – prosił król Dawid Boga Ojca-gdy okazywał skruchę po swym grzechu. Czy prosiłby o to w taki sposób Boga Ojca gdyby Duch Święty był osobą? Czy nie prosiłby raczej Ducha Świętego aby go nie opuszczał? Przy okazji- czy znasz zapisane w Biblii modlitwy do Ducha Świętego?

Apokalipsa 3:21 (czy inne opisy wizji  chwały  Boga z Ezechiela) – nie zawierają opisy tronu Ducha Świętego.  Gdyby był osobą duchową tak jak zmartwychwzbudzony Pan Jezus zapewne występowałby w tych wizjach i miałby trzeci tron aby zasiadać na nim obok Boga Ojca i Jezusa!  Biblia poprzez opis wizji chwały Boga dała nam „ wgląd” w realia niebiańskie i zapewne nie przedstawia nam „ niekompletny obraz Boga”- a tak to muszą odebrać  trynitarianie – bo ich wizje powinny zawierać  trzy trony dla „trzech równych sobie i równie odwiecznych osób boskich- Trójcy Świętej”.

Moc z wysokości

Wracając do wersetu z Łukasza 24:49  werset ten potwierdza biblijną prawdę o tym, że Duch Święty jest nazwany “mocą z wysokości” mocą dzięki której apostołowie mówili językami, dokonywali znaków i cudów oraz z odwagą głosili Słowo Boże. Nie znaczy to jednak, że twierdzimy w uproszczeniu że Duch Święty = moc o czym piszemy w artykule:  Pocieszyciel czyli Parakleta z Jana 16:26

Jak widzimy trynitarny  obraz Boga jest sprzeczny ze Słowem Bożym! Nie powinniśmy doszukiwać się w Piśmie Świętym tego czego ono nie naucza.
Prośmy raczej Boga Ojca o to, żeby i nam  udzielił nam Ducha Świętego, aby lepiej rozumieć Biblię, i dał nam moc odrzucić fałszywe dogmaty.

W 1 Koryntian 2:12 Paweł przeciwstawia ducha od Boga, duchowi szatańskiego Świata.

“A myśmy otrzymali nie ducha świata, lecz Ducha, który jest z Boga, abyśmy wiedzieli, czym nas Bóg łaskawie obdarzył”

Czy zgodzisz się, że tak jak duch Świata nie jest osobą tak duch od Boga nią również nie jest?

Subscribe
Powiadom o

15 komentarzy
Najczęściej głosowano
Od najnowszych Od najstarszych
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Smiertelny
18 maja 2024 15:20

“A myśmy otrzymali nie ducha świata, lecz Ducha, który jest z Boga, abyśmy wiedzieli, czym nas Bóg łaskawie obdarzył”Czy zgodzisz się, że tak jak duch Świata nie jest osobą tak duch od Boga nią również nie jest? Skąd pomysł, że „duch świata” nie jest osobą? Jest to przecież nawiązanie do Szatana, który jest przecież duchem: Do Efezjan 2, 2 jakim ongiś oddawaliście się według biegu świata tego, według księcia mocy niebieskiej, tego ducha, który teraz działa w synach niewierności. Więc… Czytaj więcej »

Andrzej
27 lipca 2017 15:38

Rz 8, 26: Podobnie także Duch przychodzi z pomocą naszej słabości. Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba, sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami.Rz 8, 27: Ten zaś, który przenika serca, zna zamiar Ducha, [wie], że przyczynia się za świętymi zgodnie z wolą Bożą. W tym fragmencie widać rozmowę Duch- Ojciec. Widać też że Duch ma zamiar znany Bogu. Do końca nie wiemy jak technicznie istota będąca duchem może być w… Czytaj więcej »

Andrzej
23 lipca 2017 17:47

Dz 10, 38: Znacie sprawę Jezusa z Nazaretu, którego Bóg namaścił Duchem Świętym i mocą. Dlatego że Bóg był z Nim, przeszedł On dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich, którzy byli pod władzą diabła.
Oddzielenie Ducha od mocy.

Bolp
5 sierpnia 2015 07:58

Dobrze, że w kolejnych wpisach na swym blogu omówiliście dokładniej tą “uproszczoną” definicję Ducha Świętego – jako “mocy Boga” udzielanej zgodnie z Jego wolą. Bardzo podoba mi się jak rozwijacie ten temat w komentarzach :

https://blog.antytrynitarianie.pl/duch-swiety/

https://blog.antytrynitarianie.pl/czyj-duch-swiety/

Myślę, że wszyscy zainteresowani tematem Ducha Świętego powinni zapoznać się z prezentowanymi tam biblijnymi argumentami.
Pozdrawiam.

Najchętniej czytane:
Wybierz interesujący cię werset
Prenumeruj
Bądź na bieżąco z nowościami
Nowe artykuły