Co Pismo Święte mówi o Trójcy Świętej
Zapraszamy również na stronę antytrynitarianie.pl

Czy Jana 14:14 to argument za Trójcą?

Jana 14:14 jako argument modlitwy do Jezusa

Motywację  do napisania tego komentarza znaleźliśmy w wywodach apologety trynitaryzmu, próbującego wykorzystać ten tekst biblijny do uzasadniania Trójcy Świętej!

Autor argumentacji, próbuje wmówić czytelnikom, że Jezus kazał się modlić do siebie, co sugeruje, że jest Bogiem wysłuchującym modlitwy.

W ewangelii Jana 14:14 rzeczywiście w niektórych przekładach biblijnych możemy znaleźć wyraz “Mnie” jak dla przykładu znajdujemy go w tzw. Biblii Tysiąclecia.

            “O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię.” (BT)

Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie przekłady biblijne zawierają w tekście Jana 14:14 słowo „Mnie”. Dla przykładu nie znajdziemy go w katolickich przekładach biskupa Romaniuka, czy też tzw. Biblii Paulistów.

Poza tym Jezus nie mówi, “kiedy będziecie się do mnie modlić”, tylko “kiedy będziecie prosić”!

Jest to więc typowy przykład jak apologeci trynitaryzmu próbują na siłę szukać jakichś nawet bardzo niejednoznacznych poszlak argumentacji, i to chyba bardziej modalizmu niż trynitaryzmu!

Jakby nie zauważają, że omawiany tekst nie tyczy się TRZECH osób i ich wzajemnych relacji (równości czy współ-odwieczności), a przecież tego powinniśmy oczekiwać od tych, którzy twierdzą, że biblijnie uzasadniają trynitaryzm!

O co chodziło Panu Jezusowi gdy wypowiadał te słowa?

Zakładając, że Jezus wypowiedział słowa tak jak oddaje to przekład BT, to każe prosić siebie w swoje imię co jest absurdalne! Zastanów się nad tym czy słowa “O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, ….”  są logiczne? Albo prosimy Jezusa albo kogoś innego  w imieniu Jezusa.

Popatrzmy na inne wypowiedzi Jezusa do uczniów:

Jana 15:16 Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili i by owoc wasz trwał — aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go prosicie w imię moje.

Jana 16:23 W owym zaś dniu o nic Mnie nie będziecie pytać. Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: O cokolwiek byście prosili Ojca, da wam w imię moje.

Kogo mamy prosić? Czyż nie Ojca. Czy w takim samym duchu nie powinniśmy również rozważyć wypowiedź z Jana 14:14?

Aby lepiej zrozumieć tą myśl, zobaczmy na kontekst wypowiedzi Pana Jezusa. Poniżej tekst z Jana 14:13 z kilku różnych polskich przekładów Pisma Świętego:

(Biblia poznańska  v.1.6)  I o cokolwiek poprosicie w moje imię, spełnię, aby Ojciec został uwielbiony w Synu.

(BT-2 v.1.4)  A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu.

(KUL – v.1.4)   O cokolwiek będziecie prosić w moje imię, to spełnię, aby Ojciec doznał chwały w Synu.

(Wujek 1599 v.1.5)  Bo ja do Ojca idę, a o cokolwiek będziecie prosić Ojca w imię moje, to uczynię, aby był uwielbion Ociec w Synu.

Proszę zwrócić uwagę na to, jak  znane katolickie przekłady biblijne oddały kontekst wypowiedzi Pana Jezusa.

Jezus będzie nam pomagał, ale jak czytamy, aby “Ojciec został uwielbiony w Synu“.

Prosimy zatem Boga Ojca, a ON może spełnić nasze prośby, poprzez Pana Jezusa , Ducha Świętego lub kogokolwiek innego zechce!

Jeden Bóg i jeden pośrednik

Przedstawiona argumentacja współgra z tym, o czym czytamy w 1 liście do Tymoteusza 2:5 (BT)

” Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus”

Dlatego też, w ewangelii Jana 14:6, czytamy, że Pan Jezus jest jedyną drogą do Boga,  a nie celem tej drogi!

„Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie

Trzeba tutaj zauważyć również fakt, że sam Pan Jezus uczył nas modlić się nie do siebie, ale właśnie do swojego Ojca słowami “Ojcze nasz”.

Może zapytasz, a co z modlitwą Szczepana?  Ten temat również poruszamy na blogu. Jeżeli chcesz poznać odpowiedź kliknij w podkreślony link: Czy Szczepan modli się do Jezusa?

Ciekawe jest również to, że nie odnotowano w Biblii modlitw do Ducha Świętego!

Podsumowując: po raz kolejny widzimy, że trynitarze nie mając żadnych dowodów na biblijny charakter trynitaryzmu , chwytają się każdej  niejednoznacznej  myśli, którą w jakiejkolwiek wersji dałoby się podpiąć  pod trynitaryzm! Jak jednak wykazaliśmy powyżej wypowiedź  Pana Jezusa z Jana 14:13-14  z jakiegokolwiek przekładu biblijnego byśmy ją nie odczytali) w żadnej mierze nie dowodzi prawdziwości dogmatu o Trójcy Świętej !

Subscribe
Powiadom o

8 komentarzy
Od najnowszych
Od najstarszych
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Robert
4 lutego 2023 12:31

Istotą istnienia różnić w oddawaniu tego wersetu, jest okoliczność okoliczności opuszczania przez “liczne manuskrypty” występującego w tym wersecie gr. “me”. Wtedy mamy: “o cokolwiek poprosicie, w imię moje, spełnię to”. Niestety nie zmienia to okoliczności prawdy, że została złożona przez yios=syna obietnica “ja [to] spełnię”. W niektórych manuskryptach podkreślone jest znaczenie “ja [to] spełnię”. W innych “to [ja] spełnię”. Przy czym niektóre manuskrypty zamiast “o cokolwiek poprosicie m n i e gr. me”, mają “ton patera” = ojca mego. Wygląda… Czytaj więcej »

przemek
7 sierpnia 2022 20:50

Nawet gdybyśmy czytali to w ten sposób jak chcą trynitarze, że prosimy Pana Jezusa a On nam spełni naszą prośbę to dajmy pytanie czyja mocą to czyni i na kogo chwałę??? Gdyby Trójjedyny Bóg istniał to odpowiedź brzmiałaby : swoją własną mocą i ku swojej chwale ! Co dowiadujemy się jednak z Pisma Świętego? Warto odczytać : Mateusza 9:6-8 oraz 28:18. Jaka jest biblijna odpowiedź na te pytania? Pan Jezus czyni to mocą która została Mu “dana od Boga” a… Czytaj więcej »

Bol p
29 kwietnia 2021 13:12

Samsonie, bardzo dziękujemy, że zechciałeś się włączyć do dyskusji, poprzez napisanie swego komentarza z ciekawą argumentacją. Bardzo cenimy każdy komentarz naszych czytelników bo dzięki temu mamy okazję spojrzeć na temat z różnych stron, przemyśleć argumenty i kontrargumenty w danej tematyce. Zapraszamy Cię do pisania dalszych komentarzy pod interesującymi Cię artykułami. Jako antytrynitarze musimy mieć siły jak …”Samson” aby przeciwstawić się niebiblijnemu trynityrazmowi i stać w obroni nauk biblijnych! Dziękujemy za Twe życzenia i wsparcie. Życzę Ci wielu błogosławieństw od Stwórcy… Czytaj więcej »

Samson
27 kwietnia 2021 14:57

Dzień dobry. Jestem tu po raz pierwszy. Przeglądając Waszą stronę i czytając ten akurat temat postanowiłem, że troszkę się włączę do dyskusji. wybaczcie za to wtargnięcie, właściwie powinienem się trochę przedstawić, ale to nie jest miejsce na to. Co do meritum sprawy opisywanej przez Was i wersetu, który miałby sugerować modlenie się do Jezusa i w dodatku świadczyć na korzyść argumentacji kościołów trynitarnych, to jak najbardziej zgadzam się z Waszą interpretacją. Chciałem tu jednak dodać od siebie, iż moim skromnym… Czytaj więcej »

Antoni
1 lipca 2020 11:07

Witam , krótko i na temat . Jednak nawet tak prosty przekaz nie trafia do tych co stoją pod ścianą .
Sprawdziłem , nie dociera .
Nosiłem się z zamiarem wypowiedzenia się na You Tube z identyczną argumentacją .
Gratuluję trzeźwości w zrozumieniu biblii. Pozdrawiam .

Najchętniej czytane:
Wybierz interesujący cię werset
Prenumeruj
Bądź na bieżąco z nowościami
Nowe artykuły