Co Pismo Święte mówi o Trójcy Świętej
Zapraszamy również na stronę antytrynitarianie.pl

Duch Święty zstępuje na Marię – Łukasza 1:35 ?

Duch Święty osoba czy Boża ingerencja

Jeżeli uznamy Ducha Świętego za trzecią osobę Trójcy Świętej pojawią się przed czytelnikiem Biblii trudne pytania, takie jak:

Czyim synem jest Jezus? Boga Ojca czy Ducha Świętego? Jak rozumieć zwrot, że Duch Święty zstąpi na Ciebie” czyli na Marię lub że ją zacieni?

Zapoznajmy się z wersetami, które o tym wspominają:

Łukasza 1:35 BT “Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym”

Łukasza 1:35 BW ” I odpowiadając anioł, rzekł jej: Duch Święty zstąpi na ciebie i moc Najwyższego zacieni cię. Dlatego też to, co się narodzi, będzie święte i będzie nazwane Synem Bożym”

Mateusza 1:18 BT  “Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. “

Mateusza 1:20 BT “Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło.”

Gdybyśmy uznali Ducha Świętego za trzecią osobę Boga, to jaki wydźwięk mają te słowa? W jaki sposób Duch Święty zstępuje na Marię? Albo jak rozumieć, że z Ducha Świętego jest to, co Maria poczęła?

Przyjęcie Ducha Świętego jako trzeciej osoby Boga jak widać komplikuje zrozumienie Słowa Bożego. Przyjęcie natomiast twierdzenia, że Duch Święty to moc czy ingerencja Boga wszystko nam wyjaśnia i wszystko staje się oczywiste i zrozumiałe. Bóg za pomocą swojej mocy (Ducha Świętego) sprawia, że w łonie Marii rozpoczyna się życie Jezusa, żeby mógł urodzić się jako człowiek.

Powyższe wersety przeczą zatem nauce jakoby Duch Święty był trzecią osobą Boga a co za tym idzie był częścią Trójcy.

 

 

Subscribe
Powiadom o

15 komentarzy
Od najnowszych
Od najstarszych
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Robert
1 kwietnia 2024 16:04

Tak naprawdę gr.epeleusetai, jako identyczny występuje w Łuk.21:35. Tam czytamy o zachowaniu czujności. “Przyjdzie” on bowiem…”. I o duchu czytamy , że”zstąpi” dosł. przyjdzie. Jak przyszedł w Dz.Ap.1:8 “zstąpił”. Jest tam zapowiedź “zesłania ducha św”. W przyp. Mat.1:18 nie mamy “za sprawą”, tylko ek pneumatos hagiou” = “z ducha świętego”. Stała się brzemienna dosł. “została znaleziona…z ducha…”. “co się z niej poczęło, jest z ducha świętego”. Prawdę mówiąc nie czytamy tam, że sam stworzyciel użyje ducha do…Jest tam mowa, czego… Czytaj więcej »

zefir
22 czerwca 2021 10:39

Mam powody, aby PNŚ uważać za najbardziej zrozumiałe tłumaczenie. Np. zacytowałeś “zacieni cię” (BW). Od razu nie miałem pojęcia co to znaczy. Sprawdziłem w PNŚ i oddaje to bardziej zrozumiale: “osłoni cię moc” (PNŚ)
TEN WERSET odnosi się do (Łuk. 11:13).: Skoro więc wy, chociaż jesteście grzeszni, umiecie dawać swoim dzieciom dobre dary, o ileż bardziej Ojciec w niebie da ducha świętego tym, którzy Go proszą!”

Ostatnio edytowane 2 lat temu by zefir
zefir
21 czerwca 2021 05:21

Skoro wyznanie katolickie uważa Marię, że jest “Matką Boga” to w tym przypadku dosł. by to oznaczało, że jest “Matką Jehowy”, a nie “matką Jezusa”!

Ostatnio edytowane 2 lat temu by zefir
Damian
22 marca 2021 17:30

Alez cudowne poczęcie to bajka oparta na jednym fragmencie ST. Nie zastawia was to, że Ewangelia ma np 4 rożne zakonczenia? Różne opisy zesłania Ducha Swietego? To nie są opisy jednej tej samej sytuacji, to są opisy różnych sytuacji ktore wzajemnie się wykluczają. Ewangelia została wielokrotnie zredagowana przez złych ludzi, szatan namieszał a ludzie na podstawie tych fałszerstw chcą poznac prawde. Ale to budowanie klamstwa na kłamstwie. Super, ze szukacie ospowiedzi, jak zaczniecie czynić to co Mesjasz to znaczy, ze… Czytaj więcej »

Ostatnio edytowane 3 lat temu by Damian
Przemek
Editor
29 marca 2020 17:54

Dziękuję za tą odpowiedź. W pełni zgadzam się z jej meritum : Ponieważ (Duch Święty) nie jest osobą tak jak Bóg Ojciec a jest jedynie Jego Duchem! Bardzo podoba mi się też ciekawa uwaga związana z kwestią ojcostwa dla Pana Jezusa, tak słowo : zacienił, to pole do ciekawych rozważań biblijnych. Duch Święty a cień Boga Ojca! Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu błogosławieństw od Boga. Przemek.

Przemek
Editor
21 lipca 2015 12:56

W swietle opisu zwiastowania narodzin Pana Jezusa, stawiam pytanie : Czy choc raz Pan Jezus nazywa Ducha Swietego “swym ojcem”? Jesli nie to dlaczego? Przeciez w stosunku do Boga Jahwe czyni to wielokrotnie- stad nazwa Bog Ojciec.

Najchętniej czytane:
Wybierz interesujący cię werset
Prenumeruj
Bądź na bieżąco z nowościami
Nowe artykuły