Biblioteczka
Książki i cytaty związane z Trójcą
Na tej stronie będziemy zamieszczali ciekawe książki oraz wypowiedzi z książek i innych publikacji dotykające tematu Trójcy Świętej. Pierwsze trzy pozycje to antytrynitarne spojrzenie na ten temat z różnych punktów widzenia.
Jak będziesz masz problem z zakupem napisz do nas: admin@antytrtnitarianie.pl
“Jeden Bóg i jeden Pan” Arkadiusz Wiśniewski
Na początek chcemy polecić książkę Arkadiusza Wiśniewskiego pt. “Jeden Bóg i jeden Pan”.
Książka porusza wiele tematów i omawia mnóstwo wersetów z uwzględnieniem języka hebrajskiego i greckiego. Omówiono między innymi takie zwroty jak: echad, jachid, elohim, JHWH, theos.
Pod lupę wzięto wiele rzekomych argumentów, nagminnie wykorzystywanych przez trynitarzy, między innymi takich jak:
- W imię Ojca i Syna i Ducha.
- Bogiem było Słowo.
- Comma Johanneum
- Ojciec Odwieczny.
- Pan mój i Bóg mój.
- Czyją krwią został nabyty Kościół.
- Ja jestem.
- Kto jadł obiad z Abrahamem.
- Kto zgotował sobie chwałę z ust dzieci?
- Okłamywanie Ducha Świętego.
- Pierwej niż Abraham Jam był.
- Czy Pan Jezus to JHWH?
- Przebity JHWH
- Ojciec odwieczny
- Duch Święty osobowość i boskość
W książce omówiono również cztery główne poglądy: Trynitarianizm, Modalizm, Socynianizm, Arianizm, a także Unitarianizm.
Wyjaśniono również wiele zwrotów mających wpływ na rozważania trynitarne takich jak: Zrodzenie, jednorodzony, pierworodny, dziedzic, początek czy Słowo.
Omówiono historię powstania dogmatu z uwzględnieniem soborów, które miały na to największy wpływ.
Trójca Święta. Czy pochodzi z Bożego objawienia?
Książka Jurka Szymanowskiego, na blisko 230 stronach omawia wiele wersetów używanych do “udowadniania “Trójcy”, jak również jej zaprzeczających, podobnie jak u nas na blogu. Przedstawiono w niej historię dogmatu, oraz jego rozwój. Poniżej tylko wybrane tematy, które między innymi w niej poruszono.
- Od Nicei do Konstantynopola.
- Bóg jest jeden.
- Jak Trójca bywa udowadniana.
- Trzy osoby boskie w jednym Bogu.
- Stworzeni na obraz Boga.
- Duch Święty nie posiada ducha, duszy i ciała.
- Duch ludzki a Duch Boży.
- Czyim synem jest Mesjasz?
- Cechy „osobowe” Ducha Świętego.
- Uczyńmy, nas, zstąpmy.
- Elohim.
- Echad czy jachid.
- W imię Ojca, Syna i Ducha Świętego.
- Trzej są, którzy świadczą na niebie.
- „Święty, Święty, Święty”.
- Społeczność w Duchu Świętym.
- Kłamanie Duchowi Świętemu.
- Bluźnierstwo przeciwko Duchowi Świętemu.
- Czy Mesjasz Jeszua jest Bogiem?
- Syn podległy Ojcu i inne teksty podkreślające podległość Syna.
- Mesjasz jest Sługą Boga Najwyższego.
- Czy istnieje „dwójca”?
- Czy Jeszua jest Bogiem Jahweh?
- El Gibor a El Eljon.
- Kim jest Bóg Najwyższy – Jahweh?
- Bóg ojców naszych.
- Poza mną nie ma zbawiciela.
- „Chwały mojej nie oddam innemu”.
- „Ja i Ojciec jedno jesteśmy” J 10:30.
- „Kto mnie widział, widział Ojca”.
- „Ja jestem”.
- „Bogiem było Słowo”.
- Kto jest tym prawdziwym Bogiem?
- Izajasz ujrzał chwałę Jego i mówił o Nim.
- Czy napis na krzyżu zawierał tetragram?
- „Tego, którego przebodli”.
- Kto naprawdę jadł obiad z Abrahamem?
- „Którego nikt z ludzi nie widział i widzieć nie może!”
Książkę można nabyć na stronie” “Gorzowskie Centrum Biblijne.
“Trójca Święta mit czy rzeczywistość” – Arkadiusz Wiśniewski
W treści książki znajdziemy takie tematy jak:
- Definicja Trójcy i historia jej rozwoju
- Wyższość Ojca nad Jezusem oraz poddaństwo Jezusa
- Wiedza Boga a wiedza Jezusa
- Bóg życiodawcą dla Syna
- Kuszenie Jezusa
- Początek Jezusa i jego zrodzenie
- Jak tłumaczyć wyrażenia mnogie dotyczące Boga
- Jezus jako Bóg
- Ewangelia Jana 1:1
- Jezus jako Jahwe
- Osobowość i boskość Ducha Świetego.
- jak rozumieć zwroty: Zbawiciel, Ojciec Odwieczny, czy Mesjasz.
W książce Arkadiusza Wiśniewskiego pt. “Trójca Święta mit czy rzeczywistość” (Wydawnictwo Duch Czasów), możemy znaleźć dużo ciekawych treści oraz tłumaczeń znanych biblistów. Poniższe skany dotyczą analizy Ewangelii Jana 1:1 – “Słowo było Bogiem”.
“Chrześcijaństwo” Jan Wierusz Kowalski.
Kolejna pozycja to trochę historii powstania tego dogmatu z książki: “Chrześcijaństwo” wydanej przez KAW 1988r. Autor Jan Wierusz Kowalski. Poniżej cytat ze strony 63 dotyczący Ariusza. Jakim był człowiekiem i dlaczego odrzucił termin “homouzjos” (współistotny)?
Kim był Ariusz
Poniżej ciekawy fragment ze strony 64 dotyczący Konstantyna Wielkiego człowieka, który zgładził swego syna Kryspusa i żonę Faustę, a chrzest przyjął podobno dopiero na łożu śmierci.
Bardzo ciekawy naszym zdaniem fragment znajdziemy na stronie 65 opisujący przebieg obrad w Nicei gdzie w czerwcu 325 roku zjechało się 250 biskupów (nie było biskupa rzymskiego, który poprzestał na wysłaniu 2 kapłanów. No cóż biskupi rzymscy nie byli jeszcze papieżami.)
Jak pierwsi chrześcijanie postrzegają postać Pana Jezusa? W cytowanej książce czytamy:
Na zakończenie strona 66 jako podsumowanie klimatu powstawania dogmatu o Trójcy Świętej.
“Prehistoria biblijna”
Teraz fragment bardzo ciekawego tekstu z książki “Prehistoria biblijna” wydanej przez Papieski Wydział Teologiczny w Poznaniu w 1994r.
Chciałbym zwrócić uwagę na stronę 11 gdzie wyjaśnia się zastosowanie do Boga słowa Elohim w liczbie mnogiej.
Poniżej z tejże publikacji ze strony 12 wyjaśnienie dotyczące Ducha Świętego z 2 wersetu księgi Rodzaju ” Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami. ”
Ciekawe jest spostrzeżenie, że “Nauka o Osobach w Bogu była nie znana w Starym Zakonie” oraz że Duch Boży oznacza twórczą wolę Boga. Czy zatem chodzi tu o Ducha Świętego ale nie tego Ducha co wchodzi w skład Trójcy?
Jeszcze ciekawiej czytamy na stronie 17 odnośnie tekstu z Rodzaju 1:26 “A wreszcie rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka a Nasz obraz ….”. Zwróć proszę uwagę na drugi akapit tego fragmentu.
Jak widać tłumaczenia trynitarzy odnośnie tego fragmentu nie idą w parze z tym co opublikował Papieski Wydział Teologiczny. To co ojcowie głosili tłumaczy się ich wiedzą nowotestamentową bo jak czytamy w ostatnim zdaniu “Stary Testament nie znał jeszcze prawdy o troistości Osób w Bogu”.
“Breviarium Fidei”
Kilka ciekawych cytatów z książki katolickich autorów (nihil obstat) “Breviarium Fidei”. Wybór doktrynalnych wypowiedzi kościoła. (Księgarnia Św. Wojciecha 1989).
Fragmenty pochodzą ze strony 610 jak również 611. Dotyczący symbolu nicejskiego i tego o czym głosił Ariusz co potwierdza to o czym pisał Wierusz Kowalski w Chrześcijaństwie.
Doktryna Trójcy Rana Zadana Sobie Przez Chrześcijaństwo” Anthony F. Buzzard i Charles F. Hunting
Poniżej krótki cytat z książki “Doktryna Trójcy Rana Zadana Sobie Przez Chrześcijaństwo” autorstwa Anthony F. Buzzard i Charles F. Hunting dotyczący słowa greckiego “ho theos” i jego odniesienia do Jezusa.
Katolicyzm od A-Z
Jak jest definiowana Trójca w różnych publikacjach?
Zacznijmy od książki “Katolicyzm od A-Z” wydanej przez Diecezjalne Wydawnictwo Łódzkie.
Szczególnie ciekawe jest stwierdzenie, że bez Trójcy Pan Jezus jest niezrozumiały! A podstawy biblijne …. sami widzicie. Poniżej próba wyjaśnienia dogmatu:
Na koniec co znajdziemy pod hasłem Jezus Chrystus:
Zwracam uwagę na wyjaśnienie imienia JEZUS (dosłownie Jahwe zbawi) oraz co oznacza słowo Chrystus ( Mesjasz – pomazaniec)
Dwa Babilony – Aleksander Hislop
Poniżej skan z książki Aleksandra Hislop pt. “Dwa Babilony” gdzie na stronach 20-23 zwrócono uwagę na pogańskie pochodzenie Trójcy i występowanie podobnych Trójc w wielu religiach.
1001 RZECZY,KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ O BIBLII
Fragment książki “1001 RZECZY,KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ O BIBLII”, str 118, informacja w śródtytule “Jeszcze parę ciekawostek”nr 958:L
Powyższy fragment pochodzi z przemówienia Prymasa Polski, kardynała, Stefana Wyszyńskiego wygłoszonego do młodych kapłanów w Ołtarzewie w dniu 22 maja 1957r.
Bracia Polscy i ich ad fontes – Ewa Sidor
Polecamy ciekawą książkę Ewy Sidor pt. “Bracia Polscy i ich ad fontes”. Na pierwszej stronie czytamy: “O koncepcji powrotu do biblijnych źródeł chrześcijaństwa Braci Polskich, zwanych arianami, na tle epoki odrodzenia w Europie”.
Poniżej jedna ze stron ten publikacji:
Jeżeli jesteś zainteresowany historią powstania dogmatu to zapraszam do zapoznania się z opracowaniem naszego czytelnika pod nickiem “Samson”: Artykuł – Nicea 325
Witajcie 🙂 Czytałam (po polsku, ale teraz znajduję tylko po angielsku) kazanie “Unitarian Christianity” Williama Ellery’ego Channinga, wygłoszone w 1819 roku – jest wspaniałe!Pozdrawiam z Bogiem
Dosyć ciekawą pozycją z argumentacją antytrynitaryzmu dla znających język angielski jest poniższa pozycja książkowa : GREG STAFFORD “Jehovah”s Witnesses defended an answer to scholars and critics”.
Szalom!
Dzielę się z Wami moją biblioteką w chmurze (do pobrania):
(Uwaga: Pliki dostępne po napisaniu do nas e-maila.)
Pozdrawiam!
Z Bogiem!
Wydaję się, że te trzy książki o Trójcy Świętej , które powyżej wymieniacie w “Biblioteczce” są w tej chwili jedynymi współczesnymi publikacjami w języku polskim omawiającym ten temat z przytoczeniem argumentacji prezentowanej przez antytrynitaryzm. . Co ciekawe książki te można nabyć dosyć prosto w internecie. Oczywiście jest też pewna ilość broszur , traktatów czy ulotek gdzie też prezentowana jest argumentacją antytrynitarzy , jednak są to pozycję o wiele mniejszej objętości niż wymienione tu ksiazki. Jeżeli ktoś zna jeszcze jakieś inne… Czytaj więcej »
Zapraszamy naszych czytelników do dzielenia się w komentarzach propozycjami “ciekawych książek do przeczytania”, tyczących omawianego tematu. Pozdrawiam, Wszystkich czytelników bloga i strony antytrynitarzy ( również “w imieniu” wszystkich współtwórców).