Co Pismo Święte mówi o Trójcy Świętej
Zapraszamy również na stronę antytrynitarianie.pl

Dzieło stworzenia a Trójca

Czy przykłady z dzieła stworzenia poświadczają Trójcę?

W liście do Rzymian  1: 20 (BT) możemy przeczytać ciekawą myśl dotyczącą poznawania Boga poprzez jego dzieła stwórcze:

“Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty – wiekuista Jego potęga oraz bóstwo – stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy.”

Jak ta wypowiedź ma się do tego co wielokrotnie oświadczają osoby wierzące w Trójce, a mianowicie, że Trójcy nie można zrozumieć i jest niepoznawalna?

Paweł twierdzi wręcz coś przeciwnego, a mianowicie, że bóstwo jest widzialne poprzez swoje dzieła.
Możemy zatem poznawać Boga poprzez „list który wysłał do ludzkości, to jest Pismo Święte” oraz poprzez akt stworzenia czyli obserwację i rozmyślanie nad tym co uczynił Bóg.

Czy w przyrodzie znajdujemy przykłady poświadczające Trójcę?

Czy dostrzegasz w otaczającym świecie przykłady lub choćby jeden fakt istnienia rozumnej osoby będącej obrazem Trójcy?

A co powiemy o człowieku stworzonym na obraz Boga, o którym w Rodzaju 1:27 (BT) czytamy:

“Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.”

Czy człowiek został stworzony na obraz Trójcy?

Jeżeli tak, to czyż nie powinien mieć  troistej natury?

Czy jest możliwe aby człowiek stworzony na „obraz i podobieństwo Boga” składał się z „trzech różnych osób? Osób równych sobie co do mocy, odwieczności i wpływu na działanie” i dalej pozostawał jednym (jedynym) człowiekiem? Czy znasz jakieś inne istoty rozumne spełniające kryteria trynitaryzmu?

Przykłady obrazujące Trójcę?

Niektórzy trynitarze podają jako przykład właśnie rodzinę.

No rzeczywiście jest Ojciec, Matka i dla przykładu Syn, ale pomimo tego, że tworzą pewną jedność, nie tworzą jednego organizmu. Nie mówiąc już o tym, że rodzina może składać się nie tylko z 3 ale również i 10 osób. Czy w rodzinie występuje równość co do wieku, władzy, czy nawet mądrości? Jak widzimy przykład całkowicie nietrafiony.

A może poza ludźmi, w naturze znajdziemy przykłady pomagające nam zrozumieć istotę trójjedynego Boga?

Częstym przykładem używanym przez trynitarzy jest woda występująca w trzech stanach skupienia

Woda rzeczywiście może występować w stanie: wody lodu bądź pary – problem w tym, że woda nigdy nie będzie w tych trzech stanach skupienia jednocześnie jak Trójca. Nawet woda zmieniająca stan skupienia nie składa się z trzech równych sobie co do mocy, wielkości składników tylko z dwóch wodorów i jednego tlenu.

Można wodą jak się uprzemy udowodnić nawet większe skupisko osób zakładając, że występuje jako woda, szron, lód, para wodna, śnieg i grad. No i największy minus takiego przykładu – woda jest tworem bezosobowym, więc nie powinna być używana tutaj jako przykład pomagający zrozumieć Boga.

Inne przykłady to: światło składające się z trzech podstawowych barw, układ słoneczny z trzech ciał niebieskich Słońce Ziemia i Księżyc, czy atom składający się z trzech podstawowych cząstek, protonów, neutronów i elektronów

Czy są to trafne przykłady potwierdzające istnienie Trójcy? Czy Bóg stwarzając światło pomyślał, “to będzie przykład obrazujący  mnie jako Trójcę? Albo czy atom jest rzeczywiście stworzony na obraz Boga? Mający poświadczać Trójcę

Biblijne przykłady

Z Biblii wiemy, że przykłady z otaczającej rzeczywistości pomagały Panu Jezusowi rozgłaszać dobrą nowinę w sposób zrozumiały nawet dla ludzi nieuczonych i prostych. To samo czynili apostołowie i pierwsi chrześcijanie. Jezus wielokrotnie używał przykładów z otaczającej go przyrody.

Ale czy znasz choćby jeden przykład podany przez Jezusa lub apostołów pomagający zrozumieć troistą naturę Boga? Dlaczego Pan Jezus nie posłużył się wodą, jak to czynią dzisiaj trynitarze, do zobrazowania istoty czy troistej natury Boga?

Wielokrotnie podawał przykłady z życia wzięte ale nigdy nie tłumaczył nimi uczniom, że Bóg jest troisty.
Bóg Ojciec – Wielki Projektant Wszechświata – zbudował go w oparciu o logiczne prawa znane nam z fizyki czy chemii. Wszakże,  jak czytamy w  1 Koryntian 14: 33 “Bóg nie jest Bogiem nieporządku” ale porządku i logiki”. Jak to się ma do definicji Trójcy, że “Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem, Duch Święty jest Bogiem. Mimo to nie ma trzech Bogów, tylko jeden jest Bóg.” Matematycznie tą definicję należało by zapisać tak: 1+1+1=1

Czy widać w tym  logikę i zgodność?

Warto w tym miejscu przypomnieć wypowiedź Goethego:

„Wierzyłem w Boga, w naturę i w zwycięstwo dobra nad złem, ale to nie wystarczyło pobożnym duszom; musiałem także wierzyć, że trzy równa się jeden, a jeden równa się trzy. A to sprzeciwiało się mojemu poczuciu prawdy, a ponadto nie widziałem w najmniejszym stopniu jakiegoś praktycznego pożytku z tej nauki”.

Czy czytając „atanazjańskie wyznanie wiary” dostrzegasz  „zrozumiały dla ludzkości ład i logikę? Czy dostrzegasz porządek podkreślający chwałę Boga”, czy też „zamieszanie i brak jakiejkolwiek logiki”?
Ciekawe również na tym tle, jest to, że jedynymi miejscami gdzie ludzkość mogłaby się zetknąć z koncepcją Trójcy były religie pogańskie i ich mitologie!
Podsumowując. Zarówno Biblia jak i dzieło stwórcze, stworzenie człowieka oraz poczucie logiki, nie daje podstaw  do twierdzenia, iż Bóg jest Trójcą!

Subscribe
Powiadom o

5 komentarzy
Najczęściej głosowano
Od najnowszych Od najstarszych
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Makinero
21 października 2023 10:32

Jestem przekonany, że żadne trzynitarze nie mogą udowodnić na podstawie Biblii, że Jezus jest Bogiem, który wymaga wyłącznego oddania, ponieważ jestem inteligentnym i dociekliwym człowiekiem, Mam nadzieję, że administrator zatwierdzi ten post. (Joz 24:19) Na to Jozue rzekł do ludu: „Czy naprawdę będziecie w stanie służyć Jehowie? Przecież jest On Bogiem świętym, Bogiem, który wymaga wyłącznego oddania. Nie przebaczy waszych wykroczeń ani waszych grzechów. (Eze 5:13) Potem mój gniew przeminie, moja złość na nich ustanie i się uspokoję. Gdy skończę wylewać na… Czytaj więcej »

Ostatnio edytowane 8 miesięcy temu by Makinero
Bolp
27 maja 2015 09:54

Witam, ponieważ znów przywołany jest ulubiony przykład trynitarzy “tłumaczący istotę Trójcy” a mianowicie woda i jej występowanie w trzech stanach skupienia – muszę powtórnie skomentować. Rozumiem, że trynitarzom chodzi o tą samą wodę (jedną wodę) która na skutek czynników zewnętrznych zmienia stan skupienia ale dalej jest przejawem tej samej konkretnej wody! Drodzy trynitarze przykład wydaje się ciekawy i atrakcyjny ale jest właściwie głoszeniem herezji MODALIZMU! Przemyście więc dobrze czy ktoś wierzący w Trójce a nie w Jedność Bóstwa powinien się… Czytaj więcej »

agent terenowy
21 stycznia 2015 21:39

Chodziło mi o trojaczki syjamskie, oczywiście. 🙂
Czy to nie byłby obraz i podobieństwo Trójjedynego?

agent terenowy
21 stycznia 2015 21:37

Jeśli Bóg byłby w trzech osobach, to dlaczego stwarzając człowieka na swój obraz i podobieństwo – nie stworzył np. bliźniaków syjamskich, tylko najpierw Adama, a z niego Ewę?

Najchętniej czytane:
Wybierz interesujący cię werset
Prenumeruj
Bądź na bieżąco z nowościami
Nowe artykuły