Czy w Biblii są wersesty o Trójcy Świętej?
Prenumeruj nowe posty

Omówione wersety

W Ewangelii Mateusza 28:19 czytamy wg. Biblii Tysiąclecia:

        „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.”

Zwolennicy dogmatu o Trójcy czyli trynitarianie powołują się na ten tekst, jako na dowód istnienia Boga w trzech osobach. Główne ich argumenty to:

  1. Wymienienie Ojca, Syna i Ducha Świętego w jednym wersecie ma świadczyć o objawieniu się Boga w Trójcy.
  2. Zwrot „w imię Ducha Świętego” ma udowadniać osobowość Ducha Świętego z uwagi właśnie na użycie tu wyrażenia „w imię”.

Zbadajmy zatem te trynitarne „ argumenty „ w oparciu o Pismo Święte

Mówiąc kolokwialnie  argument oparty na „ wyliczance” i „ wspólnym występowaniu w danym fragmencie trzech definicyjnych elementów Trójcy Świętej”, tak  naprawdę  NICZEGO  NIE DOWODZI, czy też nie udowadnia! Definicja trynitarnego dogmatu podkreśla „ równość co do mocy i współwieczności” a z tego tekstu  bynajmniej to nie wynika.

Dlaczego tak sądzę? Zobacz dla przykładu Dzieje Apostolskie 3,13. Czy wymienieni tu w jednym wersecie : Abraham, Izaak i Jakub są sobie równi co do mocy i współwieczności?

Albo 1 Jana 5,7-8… czy fakt istnienia „trzech świadków”: Ducha, wody i krwi … zgodnie poświadczających to , iż Jezus Chrystus jest Synem Bożym i Mesjaszem- to dowód na „ równość co do mocy i współodwieczność „  Ducha, wody i krwi …? Co ciekawe postawienie w roli „ świadka” – krwi i wody ….nie dowodzi ich osobowości!

Wręcz przeciwnie, dowodzi to też faktu często występującej w Biblii personifikacji ( przypisania osobowych cech i działań w odniesieniu do np. krwi czy wody, które na pewno nie są osobami ). Dlatego nie przyjmujemy trynitarnych argumentów opartych na takich personifikacjach w odniesieniu do Ducha Świętego – jako dowodu  na osobowość Ducha Świętego…!

Pozostaje jeszcze przy tej okazji omówienie zwrotu „ w imię Ducha Świętego”

Czy to dowód na osobowość Ducha Świętego? Czy mówiąc ….” w imieniu prawa…” , udowadniamy istnienie jakiejś osoby o imieniu : „ prawo” , czy też podkreślamy fakt działania w autorytecie, na mocy obowiązującego prawa?  W oparciu o powyżej sygnalizowane teksty pozostawiam do przemyślenia kolejne antytrynitarne argumenty , wykazujące fakt braku podstaw do traktowania ich jako dowód istnienia Trójcy Świętej czy też „ trynitarą formułę”. Zastanówmy się nad dwoma z nich:

  1. Jeżeli przyjmiemy że zwrot „w imię ” dotyczy osoby to jakie imię ma Duch Święty. Pismo Święte podaje imię Ojca- JAHWE, imię Syna- JEZUS ale nigdzie nie spotykamy imienia Ducha Świętego. Czy to nie byłoby dziwne że jeden Bóg zakładając istnienie Trójcy objawia setki razy dwa imiona czyli Ojca i Syna, a ani razu nie objawia imienia Ducha Świętego?  Wyjaśnić tu warto, że  określenia „ pocieszyciel” itp. zwroty , nie stanowią  imienia własnego Boga chociaż zwolennicy Trójcy próbują taką opinię forsować. Jest to tylko określenie podobnie jak  „ stwórca” czy „dobry pasterz”. Warto zobacz co na temat imienia podaje słownik Biblii Tysiąclecia. Pod hasłem „imię”, cytuje fragment: ” to co w czasach  starożytnych  nie posiadało imienia …. nie  istniało….” .
  2. Czy z kontekstu  Mateusza 28:19 wynika, że Pan Jezus chciał objawić uczniom Boga w trzech osobach? Pan Jezus nie mówi do uczniów, że objawi im teraz strukturę Boga, nie mówi że objawi im Boga w trzech osobach ale nawołuje do wyruszenia w świat by nauczać oraz udzielać chrztu.  Poświadcza to końcowy 20 werset „Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”  (Mateusza 28:20 BT) Kontekst wyraźnie wskazuje, że Jezus nie porusza tu istoty Boga ale zleca uczniom pewne zadanie do wykonania.

 

Jak widać nie można z omawianych tekstów dostrzec dowodów na istnienie Trójcy Świętej, czy też wbrew faktom nazywać pewne zwroty nie np. „formułą chrzcielną” a „formułą trynitarną”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nowe posty